Lekkoatletyczne MŚ - brązowa tyczka Liska, dwie Polki w finale 400 m

PAP |

publikacja 02.10.2019 06:31

Brązowy medal lekkoatletycznych mistrzostw świata Piotra Liska w skoku o tyczce oraz awans Justyny Święty-Ersetic i Igi Baumgart-Witan do finału biegu na 400 m to najważniejsze wydarzenia piątego dnia imprezy w Dausze. Złoto w biegu na 200 m wywalczył Noah Lyles.

Lekkoatletyczne MŚ - brązowa tyczka Liska, dwie Polki w finale 400 m PAP/Adam Warżawa Polak Piotr Lisek cieszy się z trzeciego miejsca w finale skoku o tyczce podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dausze, 1 bm. Nasz zawodnik ukończył zawody na wysokości 5,87 m, zdobywając brązowy medal.

Prawdziwy spektakl zafundowali kibicom tyczkarze. Wprawdzie na wysokości 5,80 znani byli już medaliści, ale później nie brakowało emocji. Gdy obrońca tytułu Amerykanin Sam Kendricks przeskoczył 5,92, a Lisek strącił, to Polak postanowił zagrać va banque i przeniósł kolejne dwie próby na 5,97. Ten manewr się nie udał i ostatecznie tyczkarz ze Szczecina stanął na najniższym stopniu podium.

Srebro powędrowało do Szwecji i Armanda Duplantisa, który - podobnie jak Kendricks - pokonał 5,97.

"Jestem młodym tatą, więc medal dedykuję mojej córeczce. Chciałem zawalczyć o złoto, bo właśnie z takim nastawianiem przyleciałem do Dauhy. Stąd moja zagrywka. Podium mnie bardzo cieszy, bo to już trzecie z rzędu" - powiedział Lisek.

Polak debiutował w mistrzostwach świata cztery lata temu w Pekinie. Tam także wywalczył brązowy medal. A dwa lata temu zdobył w Londynie srebro.

Do historii polskiej lekkoatletyki przejdą Baumgart-Witan i Święty-Ersetic. To pierwsze reprezentantki kraju, którym udało się awansować do finału mistrzostw świata, imprezy rozgrywanej od 1983 roku. Obie doskonale wiedzą, że o medal w Dausze będzie bardzo trudno.

"Jestem realistką i wiem, że rywalki są bardzo mocno. Nie powiem, że będę walczyć o podium, bo dla mnie sukcesem jest to, że jestem w ósemce. Teraz każde miejsce o oczko wyżej będzie dużym sukcesem" - powiedziała mistrzyni Europy Święty-Ersetic, która we wtorek uzyskała rezultat 50,96.

W podobnej sytuacji jest Baumgart-Witan, która w półfinale pobiła rekord życiowy - 51,02. "Teraz regeneracja i walka w finale. Ogromnie się jednak cieszę, że już jestem ósmą zawodniczką świata" - przyznała.

Pewny awans do finału zapewnili sobie młociarze - Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Sprawę "załatwili" w pierwszej próbie i uzyskali dwa najlepsze wyniki kwalifikacji. Ten pierwszy, broniący tytułu trzykrotny mistrz świata miał 79,24, a drugi, brązowy medalistka igrzysk z Rio - 77,89.

"Jest dobrze, muszę iść na trening" - rzucił Nowicki do dziennikarzy. Później dodał jeszcze, że nie spodziewał się, iż koło jest tak szybkie, ale to dobra prognoza na finał.

Pewny siebie, ale i świadomy tego, jak trudna czeka go walka jest Fajdek. "To ja mam najwięcej tutaj do stracenia" - przyznał trzykrotny mistrz świata, obrońca tytułu.

Do półfinału biegu na 400 m ppł dostała się Joanna Linkiewicz, a w eliminacjach 3000 m z przeszkodami odpadł Krystian Zalewski.

Niespodzianką zakończył się konkurs oszczepniczek. Wygrała go ostatnim rzutem Australijka Kelsey-Lee Barber - 66,56. Przed szóstą kolejką zajmowała czwarte miejsce.

Rywali na 800 m zdeklasował Amerykanin Donavan Brazier. Jego czas 1.42,34 jest rekordem mistrzostw świata.

Kreowany na zastępcę Usaina Bolta Amerykanin Noah Lyles triumfował w biegu na 200 m. Uzyskany przez niego wynik 19,83 odbiega jednak mocno od rekordu życiowego - 19,50.

Impreza zakończy się w niedzielę. Polacy zdobyli na razie dwa medale. Oprócz brązu Liska srebro w rzucie młotem wywalczyła Joanna Fiodorow.