Łagiewniki. Uroczystość św. Faustyny Kowalskiej

Magdalena Dobrzyniak

dodane 05.10.2019 17:50

Rodowity Indianin z Kanady, mieszkańcy Niemiec, Hiszpanii, Irlandii i Polski zostali dziś włączeni do Stowarzyszenia Faustinum.

Łagiewniki. Uroczystość św. Faustyny Kowalskiej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Nowi członkowie Stowarzyszenia Faustinum pochodzą z 5 krajów świata.

W 81. rocznicę odejścia św. Faustyny Kowalskiej bp Jan Zając przewodniczył Mszy św, podczas której do międzynarodowego stowarzyszenia apostołów Bożego miłosierdzia zostało przyjętych 20 osób z pięciu krajów świata.

W Eucharystii brali udział uczestnicy Międzynarodowych Dni Apostołów Bożego Miłosierdzia, które od wtorku odbywają się w łagiewnickim sanktuarium. Obecni byli m.in. bp Martin Igwe Uzukwu z Nigerii i bp Felix Lazaro Martinez z Puerto Rico.

W homilii bp Zając podkreślał, że z chwilą odejścia siostry Faustyny z tego świata rozpoczęła się jej misja, "posłannictwo wyrażone w tajemnicy świętych obcowania". Wyjaśnił, że wstawia się ona za tymi, którzy potrzebują Bożego zmiłowania.

- Jej ofiara i cierpienie złączone z ofiarą Chrystusa nieustannie wypraszają Boże przebaczenie dla nas i świata całego. Łaski udzielone za jej wstawiennictwem, znane i nieznane, stanowią świadectwo jej działania w czasie – mówił honorowy kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia.  

Hierarcha wskazywał, że apostołka Bożego Miłosierdzia uważnie wsłuchiwała się w słowa Jezusa i starała się coraz lepiej poznawać Jego wolę, aby coraz gorliwiej ją wypełniać. Jak dodał, że jest to najprostsza droga prowadząca do postawy bezgranicznego zaufania wobec miłosiernego Boga.

- Miłość nie polega tylko na słowach i uczuciach. Polega na kształtowaniu swego rozumu, woli i serca w szkole Ewangelii. Dokonuje się ono na modlitwie, adoracji, na coraz owocniejszym przeżywaniu ofiary Eucharystii – mówił bp Zając. Podziękował uczestnikom kongresu, którzy przyjechali do Łagiewnik z 31 krajów świata, za otwarcie na natchnienie Ducha, "aby dzielić się osobistym doświadczeniem miłosierdzia i nieść je do tych, którzy są utrudzeni i obciążeni ludzkimi słabościami, a brak im odwagi, aby pójść do Jezusa”".

Podczas Mszy św. odbyła się ceremonia przyjęcia nowych członków Stowarzyszenia Faustinum. Jest ich 20, pochodzą z Polski, Kanady, Hiszpanii, Niemiec i Irlandii. Przed wspólnotą Kościoła potwierdzili swoją gotowość przyjęcia orędzia przypomnianego przez św. Faustynę i zaniesienia go światu.

Obecnie do Stowarzyszenia należy 17 tys. osób z ponad 90 krajów świata. Tworzą wspólnoty, w których uczą się głosić miłosierdzie w swoich środowiskach.