Protest przeciwi zakazom temperaturowym

PAP |

publikacja 15.07.2010 16:35

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce protestuje przeciw planom wprowadzenia zakazów ruchu dla pojazdów ciężarowych w związku z wysoką temperaturą - poinformowała rzeczniczka ZMPD Anna Wrona.

Protest przeciwi zakazom temperaturowym Henryk Przondziono/Agencja GN Autostrada A4

Resort infrastruktury odpowiada, że obecnie nie ma potrzeby zamykania dróg krajowych dla ciężarówek. "Ministerstwo infrastruktury i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad monitorują sytuację i w chwili obecnej nie mamy meldunku od GDDKiA, że zaszła konieczność zamknięcia jakiegoś odcinka dróg krajowych" - powiedział PAP rzecznik resortu Mikołaj Karpiński.

Przewoźnicy argumentują, że każdy dzień przymusowego postoju oznacza dla firmy transportowej stratę 400 euro na każdy pojazd. Do tego dochodzą kary umowne za niedostarczenie ładunku, a w dalszej kolejności utrata nowych zleceń i wiarygodności.

Jak poinformowała rzeczniczka, przymusowe postoje są dla kierowców obciążeniem fizycznym, choćby dlatego, że w Polsce brakuje odpowiednich parkingów, na których mogliby wypocząć. Zmęczony kierowca jest zdekoncentrowany, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drogach - argumentują przewoźnicy. Zauważają też, że zakaz poruszania się ciężarówek po drogach oznacza wiele niekorzystnych skutków także dla firm obsługiwanych przez transport ciężarowy, w tym prowadzących inwestycje budowlane.

Przewoźnicy uważają, że za stan dróg miejskich i lokalnych odpowiedzialność ponoszą projektanci i wykonawcy. Nie można więc skutkami zaniedbań drogowców bezustannie obciążać branży transportowej - poinformowała Wrona.

Zakazy temperaturowe nie są w Polsce wprowadzane od 2007 r. Przedstawiciele GDDKiA argumentują, że asfalt na polskich drogach jest lepszej jakości niż kilka lat temu, nie ma więc potrzeby ograniczania ruchu ciężarówek podczas upałów.

W czasie wakacji są jednak wprowadzane zakazy weekendowe. W piątki od godziny 18 do 22, w soboty od godz. 8 do 14, a w niedzielę od godz. 8 do 22 nie mogą poruszać się po drogach pojazdy lub zespoły pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Spod tego zakazu wyłączone są m.in. samochody przewożące łatwo psujące się produkty spożywcze albo żywe zwierzęta.