Słowacja: Nadzieja na lepszą współpracę

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 15.07.2010 19:03

Episkopat Słowacji wyraził nadzieję, że nowy rząd spełni zobowiązania wypływające z konkordatu, które dotyczą przyjęcia umów o klauzuli sumienia i finansowaniu Kościoła przez państwo.

Ks. Marián Gavenda, rzecznik prasowy Konferencji Biskupów Słowacji Ks. Marián Gavenda, rzecznik prasowy Konferencji Biskupów Słowacji

Mowa o tym w liście gratulacyjnym, jaki na ręce nowej premier Ivete Radiowej przesłał przewodniczący słowackiego episkopatu, abp Stanislav Zvolenský.

Przypomnijmy, że po wyborach parlamentarnych na Słowacji 12 czerwca 2010 r. powstała nowa koalicja rządowo-parlamentarna, którą utworzyły cztery partie liberalno-prawicowe uzyskując razem przewagę nad zwycięską w wyborach partią Smer z jej szefem, dotychczasowym premierem Robertem Fico.

Abp Zvolensky z zadowoleniem przyjął te deklaracje programowe nowego rządu, które dotyczą ochrony zagrożonych socjalnie grup społecznych i nowych szans dla zaniedbanych regionów kraju. Episkopat oczekuje też od nowej ekipy rządzącej, że spełnione będą zobowiązania Słowacji wypływające z konkordatu. Chodzi o dokończenie procesu związanego z przyjęciem dwóch tzw. umów cząstkowych o klauzuli sumienia i finansowaniu Kościoła przez państwo.

Na końcu listu czytamy: „Życzę Pani, jako pierwszej kobiecie na stanowisku premiera słowackiego rządu, by na życiu politycznym przez Panią kreowanym udało się wyryć pieczęć służby dobru wspólnemu.”