Cios dla kanclerz Merkel

PAP |

publikacja 18.07.2010 19:19

Burmistrz Hamburga Ole von Beust poinformował w niedzielę, że 25 sierpnia ustąpi z urzędu. Stał się tym samym szóstym z kolei szefem rządu krajowego z ramienia CDU, który zrezygnował z funkcji w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy.

Kanclerz Angela Merkel Erling A / CC 2.0 Kanclerz Angela Merkel

55-letni von Beust odchodzi po dziewięciu latach sprawowania władzy w Hamburgu, drugim po Berlinie największym niemieckim mieście.

Wcześniej o swojej decyzji poinformował on zarząd hamburskiej CDU. Powiedział, że to jest "rozsądny moment" na odejście, niezależnie od wyniku niedzielnego referendum w sprawie kontrowersyjnej reformy szkolnictwa w Hamburgu.

Jego następcą zostanie prawdopodobnie dotychczasowy senator ds. wewnętrznych, 40-letni Christoph Ahlhaus, również z CDU... Jak pisze agencja Reutera, odejście von Beusta jest ciosem dla kanclerz Angeli Merkel i jej centroprawicowego rządu. Notowania Merkel i rządu federalnego spadły w sondażach od wyborów w 2009 roku na skutek wolnego tempa koniecznych reform gospodarczych i finansowych.

Wśród wysokich rangą polityków CDU, którzy zrezygnowali z urzędu w ostatnim czasie są: premier Turyngii Dieter Althaus, premier Badenii-Wirtembergii Guenther Oettinger, premier Dolnej Saksonii Christianem Wulffem, Hesji - Roland Koch i Nadrenii Północnej Westfalii - Juergen Ruettgers.