Medale Gdańska dla zasłużonych dla miasta - wśród nich śp. Paweł Adamowicz

Piotr Piotrowski

publikacja 26.10.2019 12:30

Medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II przyznane. W poniedziałek na uroczystej sesji Rady Miasta trafią one do sportowca, instytucji, lekarki i - pośmiertnie - do prezydenta Gdańska.

Medale Gdańska dla zasłużonych dla miasta - wśród nich śp. Paweł Adamowicz UMG Medal św. Wojciecha jest odznaczeniem przyznawanym przez Radę Miasta za zasługi dla Gdańska.

W tym roku medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II otrzymają były trener siatkarzy Trefla Gdańsk Andrea Anastasi, Europejskie Centrum Solidarności i kardiolog prof. Grażyna Świątecka, a także - pośmiertnie - prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. To najwyższe, po honorowym obywatelstwie, odznaczenia przyznawane od 1996 r. przez Radę Miasta Gdańska.

- Oba medale przyznawane są osobom zarówno z Polski, jak i z zagranicy, a także instytucjom i organizacjom za wybitne zasługi na rzecz miasta. Laureaci przyczyniają się do rozsławiania dobrego imienia Gdańska na całym świecie w różnych dziedzinach - mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta.

Trzy medale świętego Wojciecha odbiorą:

  • prof. dr hab. n. med. Grażyna Świątecka - za osiągnięcia na polu medycyny, zwłaszcza kardiologii, oraz za działalność społeczną, w tym długoletnie kierowanie Gdańskim Telefonem Zaufania "Anonimowy Przyjaciel"
  • Europejskie Centrum Solidarności - za jedną z największych aktywności wśród gdańskich instytucji oraz realizację misji zachowania ideałów ruchu Solidarność: demokracji, otwartego i solidarnego społeczeństwa, kultury dialogu
  • Andrea Anastasi - za wybitne trenerskie osiągnięcia na polu siatkówki i wybitne sukcesy naszych sportowców, rozsławiające Gdańsk w świecie.

Medalem Księcia Mściwoja II pośmiertnie odznaczony zostanie także Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. W uzasadnieniu napisano m.in.: "Gdańsk pod jego rządami stał się pięknym, prawdziwie europejskim miastem. Inicjował i realizował przedsięwzięcia wagi ogólnopolskiej i międzynarodowej, jak tysiąclecie pierwszej wzmianki o Gdańsku, rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte czy budowy ECS-u, Muzeum II Wojny Światowej czy stadionu w Letnicy".

Wręczenie medali odbędzie się w poniedziałek 28 października o godz. 17 podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Dworze Artusa.