Po diagnozę do parafii?

PAP |

publikacja 29.10.2019 06:34

Czy w Polsce ruszy projekt świadczenia usług telemedycznych przy parafiach? - zastanawia się we wtorek "Nasz Dziennik".

Po diagnozę do parafii? Pixabay

Gazeta podaje, że "z taką inicjatywą wyszli naukowcy i środowiska medyczne w Lublinie". "Projekt dotyczy okulistyki. Za jego stronę merytoryczną i organizacyjną odpowiedzialny jest prof. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich" - czytamy w ND. "Ogólnie telemedycyna polega w okulistyce na wykonywaniu zdjęć dna oka i analizie tych zdjęć przy użyciu sztucznej inteligencji" - wyjaśnia w rozmowie z ND.

Gazeta zaznacza, że "w lubelskim projekcie zostaną wykorzystane badania amerykańskich uczonych, m.in. profesorów: Marko Zarbina i Bernarda Szirtha". "Wskazują one na dużą efektywność w diagnozowaniu i terapii, gdy w proces włączona jest strona kościelna" - podkreśla gazeta.

"Niezwykle skuteczna jest współpraca w tej dziedzinie z Kościołem i parafiami. Stanowią one społeczności bardzo łatwo komunikujące się i często we współpracy z duszpasterzami organizowane są po Mszy św. takie badania" - podkreśla prof. Rejdak.

ND informuje, że w związku z realizowanym projektem we wtorek do Polski przylatuje prof. Zarbin. "W czasie jego pobytu w naszym kraju zostaną opracowane szczegóły pilotażu" - informuje gazeta.