Święto Młodego Wina w Sandomierzu

ks. Tomasz Lis

publikacja 16.11.2019 19:19

Przez 3 dni miejscowi winiarze będą dyskutowali o uprawie winorośli, a goście i mieszkańcy będą degustowali tegoroczne wino, wyprodukowane z winorośli uprawianych na sandomierskich lessach.

Święto Młodego Wina w Sandomierzu ks. Tomasz Lis /Foto Gość Korowód winiarzy w Sandomierzu.

Jest to już 7. edycja Święta Młodego Wina, podczas którego miejscowi winiarze prezentują napój z tegorocznych zbiorów. Winiarskie święto otworzyła piątkowa konferencja pod hasłem: "Uwarunkowania mikroklimatyczne uprawy winorośli na Sandomierszczyźnie", która odbyła się na Zamku Sandomierskim. O zagrożeniach czyhających na uprawy winorośli oraz o tym, jak tych zagrożeń uniknąć, mówiła dr hab. Magdalena Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

- Winorośl jest gatunkiem ciepłolubnym, więc tych zagrożeń jest sporo. To przede wszystkim spadki temperatury zimą oraz spadki temperatur wiosną i jesienią, jak również wymagania termiczne w trakcie wegetacji. Przede wszystkim należy zrozumieć krzew winorośli i go obserwować. Niestety, niewiele mamy możliwości, aby walczyć z tymi spadkami temperatury. Dlatego ważny jest wybór lokalizacji plantacji. Sandomierszczyzna ma ten plus, że natura obdarzyła ją dobrymi warunkami - mówiła M. Kapłan.

W sobotę podczas otwarcia święta zaprezentowała się każda z sandomierskich winnic. A winiarze w barwnym korowodzie przeszli ulicami miasta. W pochodzie wzięli udział rycerze z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, którzy potem wystąpili z pokazami musztry i tańca dawnego. Wśród uczestników tego winiarskiego przemarszu były także władze miasta i powiatu. Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec podkreślił, że winiarstwo to nierozerwalna część historii Królewskiego Miasta, dlatego należy korzystać z tego potencjału i promować je jako jedno na winiarskiej mapie naszego kraju. - Enoturystyka to ogromna szansa dla naszego miasta, które, obok zabytków, ma także inne walory, które mogą przyciągać turystów - podkreślał burmistrz.

Przez cały dzień odbywała się degustacja wina z poszczególnych winnic. Osoby, które wcześniej wykupiły tzw. paszporty enoturysty, mogły próbować trunków w wyznaczonych lokalach gastronomicznych na Starym Mieście i w jego sąsiedztwie. O godz. 17.30 w Domu Katolickim odbył się koncert zespołu Czerwony Tulipan, a o godz. 19 na sandomierskim rynku wystąpił Teatr Ognia.

W niedzielę odbywać się będzie dzień otwartych winnic, a w kościele św. Jakuba w Sandomierzu odprawiona zostanie Msza św. w intencji winiarzy.