Znamy tegorocznych laureatów Medali św. Jerzego

Magdalena Dobrzyniak

dodane 18.11.2019 19:35

Są nimi wybitny czeski teolog ks. Tomáš Halík oraz współzałożycielka i kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Barbara Engelking

Znamy tegorocznych laureatów Medali św. Jerzego Materiały organizatorów Medal został zaprojektowany przez krakowskiego rzeźbiarza Macieja Zychowicza.

Ks. prof. Tomáš Halík, wybitny czeski teolog, filozof i socjolog, laureat Nagrody Templetona, przyjaciel Vaclava Havla, od lat zaangażowany w dialog z niewierzącymi, jedna z najważniejszych postaci Kościoła w Czechach, został uhonorowany za "walkę ze smokiem bałwochwalstwa".

Kapituła Medalu podkreśla, że ze względu na tego laureata data uroczystości została wybrana nieprzypadkowo, bo właśnie teraz przypada 30. rocznica Aksamitnej Rewolucji, w której ks. Halík brał aktywny udział.

Tegoroczną laureatką jest też prof. Barbara Engelking, psycholog i socjolog, współzałożycielka i kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów, działającego przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Po śmierci Władysława Bartoszewskiego była też szefową Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Autorka i współautorka wielu książek, redaktorka i autorka wydawanych przez Centrum opracowań, a także edytorka wielu świadectw ofiar i ocalałych z Holokaustu, została doceniona za "walkę ze smokiem nieczułości i ignorancji".

Gala wręczenia wyróżnień odbędzie się w najbliższą sobotę w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Laudacje na cześć laureatów wygłoszą ks. Adam Boniecki i Michał Okoński.

W skład kapituły medalu wchodzą: ks. Adam Boniecki, Piotr Mucharski, prof. Władysław Stróżewski oraz prof. Andrzej Zoll.

Medal św. Jerzego jest honorową nagrodą "Tygodnika Powszechnego", przyznawaną od 1993 r. za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość tę wyrażają czynem". Jego projektantem jest krakowski rzeźbiarz Maciej Zychowicz. Na medalu wypisany jest fragment Psalmu 37: "Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja jak blask południa".

W poprzednich latach laureatami Medalu św. Jerzego byli m.in. ks. Jan Kaczkowski, Danuta Wałęsa i ks. Andrzej Augustyński, ks. Wacław Hryniewicz, Leszek Balcerowicz, Anna Dymna, Leszek Kołakowski, Barbara Skarga, abp Józef Życiński, Norman Davies, Václav Havel, Adam Michnik, bp Tadeusz Pieronek, Janina Ochojska i Jacek Kuroń, a także Adam Strzembosz, Ewa Błaszczyk, prymas Polski abp Wojciech Polak.