W Sejmie powstanie parlamentarny zespół ds. kultury posiadania broni

PAP |

dodane 21.11.2019 14:09

Posłowie koła Konfederacji poinformowali w czwartek, że rozpoczęli pracę nad powołaniem parlamentarnego zespołu ds. kultury posiadania broni. Do głównych zadań zespołu ma należeć rewizja obowiązujących przepisów prawa dot. posiadania broni oraz promowanie kultury posiadania broni.

W Sejmie powstanie parlamentarny zespół ds. kultury posiadania broni Wheeler Cowperthwaite / CC 2.0

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że przedstawiciele Konfederacji zakładają parlamentarny zespół ds. kultury posiadania broni w Polsce. Jak dodał, celem zespołu ma być rewizja aktów prawnych dotyczących posiadania broni w Polsce. "To czym chcemy się zajmować to ustawa o broni i amunicji. Chcemy zrewidować to jak ona dzisiaj działa. Ta ustawa jest ostrzejsza niż nawet narzucona nam z Unii Europejskiej dyrektywa. Ten stan prawny nam się nie podoba" - podkreślił poseł.

Posłowie Konfederacji zaapelowali, aby do zespołu przystępowali posłowie z różnych ugrupowań. "Zależy nam, aby zbudować w Polsce kulturę posiadania broni. Chcemy też zajmować się edukacją na rzecz bezpieczeństwa i przysposobienia obronnego" - mówił Urbaniak. Jego zdaniem, Polacy nie potrafią w odpowiedni sposób posługiwać się bronią, dlatego potrzebna jest edukacja. Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak dziękował środowiskom strzeleckim, proobronnym i służbom mundurowym za krzewienie kultury posiadania broni w Polsce. Jak ocenił, w Polsce jest przestrzeń do tego aby, dyskutować o tym jak uprościć prawo do posiadania broni. Jak tłumaczył, zespół chce sprawić, aby te regulacje były logiczne, przejrzyste i niezależne od kaprysu urzędnika, czy biurokraty, który decyduje o tym, który obywatel ma prawo posiadać broń, a który nie.

W ocenie Bosaka, zwiększenie ilości wydawanych pozwoleń na posiadanie broni, wzmocniłoby rozwój polskiego przemysłu obronnego. "Jeżeli kultura broni w Polsce byłaby lepsza, to byłoby większe zaplecze konsumenckie dla polskich producentów broni" - przekonywał poseł.