Po alkoholu i narkotykach rozum wysiada

KAI |

publikacja 28.07.2010 16:15

Ruszyła druga edycja kampanii społecznej Krajowego Biura ds. Przeciwdziała Narkomanii „Brałeś? Nie jedź! Po alkoholu i narkotykach rozum wysiada!” Ma ona przekonać, szczególnie młodych ludzi, że prowadzenie pojazdów na haju lub podwójnym gazie stanowi poważne niebezpieczeństwo.

Jak powiedział 28 lipca podczas spotkania z dziennikarzami w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziała Narkomanii, przekaz kampanii skierowany jest głównie na redukcję szkód na to, by przekonać młodych ludzi, że można ograniczyć niebezpieczeństwo, szczególnie to, które pojawia się w wakacje, po imprezach, kiedy przekracza się pewne granice. „Jest znaczna grupa ludzi, która pomimo różnych przekazów od władz samorządowych, centralnych, organizacji pozarządowych, Kościoła i rodziców, siada za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Do nich ta kampania jest skierowana” - podkreślił Piotr Jabłoński.

Ilona Buttler z Instytutu Transportu Samochodowego poinformowała, że z przeprowadzonych przez Instytut badań wynika, że po narkotyki sięgają najmłodsi kierowcy w wieku 18-24 lata. Jak dodała w krajach europejskich 5-6 proc. kierowców prowadzi samochody pod wpływem środków odurzających. Zauważyła przy tym, że Polska zbliża się do tej średniej europejskiej. „Mniej więcej tyle samo kierowców prowadzi po alkoholu co po marihuanie i amfetaminie, co jest już pewnym sygnałem ostrzegawczym” - podkreśliła Buttler.

W 2009 roku policjanci przeprowadzili prawie 17 tys. badań na obecność w organizmie kierujących substancji psychoaktywnych. Ujawniono ponad 1,5 tys. osób, u których stwierdzono obecność narkotyków. „Od 2004 roku policjanci Ruchu Drogowego są wyposażeni w narkotestery” - powiedział Marek Kąkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Każdego roku policjanci przeprowadzają ponad 2 mln badań na obecność alkoholu w organizmie kierujących. Wykryto ok. 170 tys. takich przypadków.

W ramach kampanii „Brałeś? Nie jedź! Po alkoholu i narkotykach rozum wysiada!” uruchomiona zostanie strona internetowa www.planujpowrot.pl, na której będą zamieszczone podstawowe informacje o wpływie narkotyków i alkoholu na kierowcę, a internauci znajdą tam konkurs związany z ideą kampanii.

W telewizji oraz radiu emitowane będą spoty, które mają zachęcić szczególnie młodych ludzi, by nie siadali za kierownicą pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jeśli jednak już korzystali z takich używek, by zaplanowali bezpieczny powrót do domu.

Ubiegłoroczna edycja kampanii „Brałeś? Nie jedź! Po alkoholu i narkotykach rozum wysiada!” została nagrodzona w międzynarodowym konkursie „Impact Awards 2009” organizowanym przez League of American Communication Professional. Natomiast Grupa Pompidou Rady Europy podjęła decyzję o zaadoptowaniu i przetłumaczeniu spotu filmowego na 6 języków. W marcu br. trafił on do młodzieży w innych krajach Europy.