Włochy: Nagroda dla Wandy Półtawskiej

KAI |

publikacja 30.07.2010 15:56

Dziennik włoskiego episkopatu „Avvenire” powraca dziś do środowej uroczystości w Lerici na północy Włoch, w czasie której doktor Wanda Półtawska otrzymała z rąk ordynariusza diecezji La Spezia-Sarzana-Brugnato biskupa Francesco Moraglia tegoroczną nagrodę im. Angelo Narducciego.

Włochy: Nagroda dla Wandy Półtawskiej AUTOR / CC 1.0 dr Wanda Półtawska

Ceremonia odbyła się w ramach trwającego w tej nadmorskiej miejscowości 35. już święta katolickiego dziennika. Jego wysłannik Gianni Cardinale relacjonuje dziś spotkanie dr Półtawskiej z uczestnikami święta w parafii św. Franciszka. Autorka książki „Rekolekcje beskidzkie”, która i we Włoszech cieszy się ogromną popularnością, „mówiła o swej przyjaźni z papieżem od czasów, gdy był jeszcze zwykłym księdzem”. „Wyjaśniła, jaki był jej wkład w dziedzinach, które pierwszy w dziejach papież-Polak uważał za decydujące, jak krzewienie świętości rodziny i obrona życia, poczynając od najsłabszych, jeszcze nienarodzonych...

Dr Półtawska stanowczo mówiła o świętości Jana Pawła II, a kiedy ktoś zauważył, że w ubiegłym roku, przy okazji ukazania się jej książki, napisano, że mogłaby ona zaszkodzić procesowi beatyfikacyjnemu, wyjaśniła, że był to wymysł niektórych mediów, ponieważ książka, przed pójściem do druku, pokazana została postulatorowi sprawy beatyfikacyjnej Karola Wojtyły i zyskała jego aprobatę. Zauważyła ponadto, że autorem wstępu do książki, która zawiera wiele nieznanych tekstów papieża, jest arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Stwierdzając tym samym: z kościelnego punktu widzenia moja książka jest nie do podważenia”.

Wysłannik „Avvenire” podkreśla, że doktor Wanda Półtawska nie chciała mówić o ostatnich dniach życia Jana Pawła II, których byłą świadkiem, ani o wakacjach, jakie wraz z rodziną spędzała każdego lata w Castel Gandolfo. „Potwierdziła jedynie, że w czasie wakacji w 2002 roku Jan Paweł II postanowił powrócić do poezji, pisząc Tryptyk rzymski”, pisze Gianni Cardinale, dodając, że „liczni uczestnicy spotkania docenili dyskrecję doktor Półtawskiej, nagradzając najbardziej poruszające momenty jej świadectwa gorącymi oklaskami”.