Bank w kieszeni

Maciej Kalbarczyk

GN 49/2019 |

publikacja 05.12.2019 00:00

Szybkie przelewy, płatność telefonem, saldo na jedno kliknięcie. Aplikacje mobilne sprawiają, że korzystanie z usług bankowych jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Za pomocą aplikacji bankowej IKO można nie tylko zapłacić rachunki, zlecić przelewy, założyć lokatę czy sprawdzić stan konta, ale również dokonać płatności zbliżeniowych  za pomocą smartfona. Henryk Przondziono /foto gość Za pomocą aplikacji bankowej IKO można nie tylko zapłacić rachunki, zlecić przelewy, założyć lokatę czy sprawdzić stan konta, ale również dokonać płatności zbliżeniowych za pomocą smartfona.

Z badań Gemius/PBI wynika, że 23,1 mln Polaków ma smartfony. Dzięki tym urządzeniom możemy nie tylko surfować po internecie, ale także m.in. szybko znajdziemy drogę do najbliższego sklepu, zrobimy zakupy czy umówimy się na wizytę u lekarza. Większość tych udogodnień zawdzięczamy aplikacjom mobilnym. Wśród nich nie brakuje także tych służących do zarządzania środkami zdeponowanymi na naszych rachunkach bankowych. Według PRNews.pl z takiego oprogramowania korzysta już 10 mln Polaków. Tylko w III kwartale 2019 r. wykonano w tym systemie ponad 100 mln przelewów.

Zamiast komputera

Od kilku lat największą popularnością wśród użytkowników bankowości mobilnej cieszy się aplikacja IKO, przeznaczona dla osób posiadających rachunek prowadzony przez PKO BP. Z tego wygodnego i nowoczesnego narzędzia obsługiwanego przez telefony z systemami Android, iOS i Windows Phone korzysta już 2,3 mln osób. Co trzeba zrobić, aby do nich dołączyć?

W pierwszej kolejności należy wejść do wirtualnego sklepu (Google Play, App Store lub Microsoft), wpisać nazwę aplikacji i ją zainstalować. Następnie trzeba uruchomić program i kliknąć przycisk „Mam konto”. Wówczas na ekranie pojawi się instrukcja dotycząca tego, jak postępować w kolejnych krokach. Po wybraniu przycisku „Rozpocznij” użytkownik przejdzie do pola, w którym musi wprowadzić numer klienta (widoczny na pierwszej stronie umowy o prowadzenie rachunku w PKO BP) oraz hasło do serwisu internetowego iPKO. Następnie powinien nadać numer PIN, za pomocą którego będzie logował się do aplikacji. Od tego momentu może już korzystać z trybu pasywnego, pozwalającego na wyświetlanie informacji o kontach i innych produktach finansowych. Od trybu aktywnego, pozwalającego na wykonywanie takich operacji jak przelewy i doładowania, użytkownika dzieli tylko aktywacja, której może dokonać poprzez wysłanie do banku wiadomości SMS. Po otrzymaniu czterocyfrowego kodu i wpisaniu go w odpowiednie pole możliwe staje się korzystanie ze wszystkich opcji. Od tego momentu codzienne zarządzanie kontem i własnymi finansami nie wymaga już nie tylko wychodzenia z domu, ale nawet uruchamiania komputera. Wystarczy wygodnie leżący w dłoni smartfon.

Nowa era

Za pomocą aplikacji bankowej można wykonać wszystkie najważniejsze czynności: zapłacić rachunki, zlecić przelewy, założyć lokatę, sprawdzić stan konta czy harmonogram rat spłacanego kredytu. W tych aspektach zainstalowane na smartfonie oprogramowanie jest odpowiednikiem serwisu internetowego iPKO. Aplikacja IKO daje jednak użytkownikom znacznie więcej możliwości. Wraz z jej instalacją wchodzą oni w nową erę bankowości mobilnej.

Jeszcze do niedawna jedyną propozycją dla osób, które chcą zrezygnować z gotówki, były karty płatnicze. Obecnie nie trzeba już nosić ich przy sobie – wystarczy telefon z systemem Android w wersji co najmniej 4.4, obsługiwaną technologią NFC i zainstalowaną aplikacją IKO. W celu aktywowania płatności zbliżeniowych za pomocą smartfona należy wejść w sekcję „Płatności” i wybrać odpowiednią kartę. Po zatwierdzeniu decyzji można korzystać z usługi. Żeby wykonać operację, należy uruchomić oprogramowanie i poczekać około 30 sekund, aż falka w prawym górnym rogu zaświeci się na zielono. Później wystarczy przyłożyć telefon do terminala płatniczego. Jeżeli wartość transakcji nie przekracza limitu płatności ustalonego dla danej karty (najczęściej jest to 50 zł), dodatkowa autoryzacja nie będzie wymagana. Jeśli jednak limit zostanie przekroczony, konieczne będzie wpisanie kodu PIN.

Dzięki aplikacji użytkownik uzyskuje także dostęp do płatności BLIK. Aby zapłacić w ten sposób za zakupy, należy poinformować o tym sprzedawcę, a w przypadku korzystania np. z kasy samoobsługowej wybrać odpowiednią opcję na ekranie. Następnie trzeba uruchomić aplikację i wyświetlić aktualny 6-cyfrowy kod BLIK. Kolejnym krokiem jest podanie go sprzedającemu lub samodzielne wpisanie w odpowiednie pole i zatwierdzenie płatności w terminalu zielonym przyciskiem. Jeśli wartość transakcji jest wyższa niż 100 zł, konieczny będzie kod PIN.

Bankomaty i skarbonki

Z danych GUS wynika, że w 2018 r. w Polsce działało już 600 tys. terminali płatniczych. Niestety, w co trzecim sklepie nadal nie ma możliwości płacenia kartą lub przy użyciu smartfona. Nie oznacza to jednak, że w takich miejscach aplikacja IKO jest zupełnie nieprzydatna. Dzięki usługom geolokalizacji można szybko znaleźć najbliższy bankomat i wypłacić gotówkę przy użyciu kodu BLIK. Aplikacja pozwala na dokonanie takiej operacji w ponad 15 tys. punktów w całej Polsce. To nie tylko urządzenia przeznaczone dla klientów PKO BP. Gotówkę można także wypłacić w bankomatach innych banków. Przy użyciu oprogramowania można także wpłacać pieniądze w ponad 800 wpłatomatach PKO BP.

Aplikacja IKO otwiera także przed użytkownikiem szereg innych możliwości. Jedną z nich jest widoczna w zakładce „Płatności” opcja „Zeskanuj i zapłać”. Dzięki niej, chcąc opłacić otrzymaną fakturę, nie trzeba ręcznie przepisywać danych do przelewu. Wystarczy zrobić zdjęcie dokumentu lub zeskanować kod QR. Oprogramowanie rozpozna tekst i przeniesie go do odpowiedniego formularza. Bardzo wygodną opcją jest także tzw. przelew na telefon. Jeśli użytkownik nie zna numeru rachunku odbiorcy lub po prostu nie ma ochoty go wpisywać, może podać jego numer telefonu. Jeśli ten korzysta z aplikacji IKO lub innego banku, będzie mógł szybko odebrać przelane środki.

Interesującą propozycją dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy na konkretny cel (np. wakacje, zakup samochodu czy roweru), są wirtualne lub prowadzone w ramach konta skarbonki. Każdą z nich można zasilać według własnych potrzeb. Zgromadzone tam środki nie są blokowane, można nimi dowolnie dysponować, wykonując standardowe operacje bankowe. Aplikacja regularnie przypomina o wpłatach na dany cel, a użytkownik z miesiąca na miesiąc przybliża się do jego osiągnięcia. Jeśli jednak z jakichś przyczyn chce zrezygnować z oszczędzania, w dowolnej chwili może „rozbić” skarbonkę.

Bezpieczeństwo

Wśród zalet aplikacji IKO można wymienić intuicyjne i proste menu, łatwy dostęp do podstawowych operacji bankowych oraz innowacyjne ułatwienia pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze. Czy korzystanie z bankowości mobilnej jest jednak bezpieczne? Niektórzy twierdzą, że ryzyko zgubienia lub kradzieży smartfona jest zbyt duże, aby uzależniać od niego los zgromadzonych na rachunku bankowym pieniędzy. Faktem jest jednak, że nie da się uniknąć tych zagrożeń, pozostając przy portfelu z kartą płatniczą i gotówką. Wniosek jest jeden: niezależnie od sposobu zarządzania pieniędzmi należy zachować ostrożność.

Korzystając z aplikacji, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy zablokować dostęp do telefonu hasłem lub PIN-em, używać oprogramowania antywirusowego i regularnie aktualizować system operacyjny. Bardzo ważne jest także świadome korzystanie z internetu: nie wolno pobierać podejrzanych plików, instalować aplikacji z nieautoryzowanych źródeł oraz klikać w linki do stron, których pochodzenia nie znamy. Poza tym warto unikać publicznych sieci wi-fi, należy też używać trudnych do odgadnięcia kombinacji PIN do aplikacji IKO. Jeśli konieczne okaże się oddanie telefonu do serwisu, należy pamiętać o usunięciu SMS-ów otrzymanych od banku, plików tymczasowych i historii przeglądarki oraz wylogować się z aplikacji. Jeżeli będziemy przestrzegać powyższych zasad, ze spokojną głową możemy korzystać z bankowości mobilnej.•

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.