Pierwsza telewizja polsko-kaszubska

PAP |

publikacja 01.08.2010 11:44

Nowa telewizja satelitarna CSBTV, nadająca programy informacyjno-rozrywkowe w języku polskim i kaszubskim, rozpoczęła w niedzielę swoją działalność. Na początku emisja będzie miała charakter testowy, głównie będą zapowiadane przygotowywane programy.

Jak poinformował Adam Chmielecki ze spółki Media Kaszb, nadawcy CSBTV, w połowie sierpnia stacja będzie już nadawać pierwsze audycje na żywo ze studia w Rumi, a od września codziennie produkować pięć godzin własnego programu. "Ramówkę wypełnią m.in. programy informacyjne, poradnikowe oraz związane z szeroko rozumianą tematyką morską. Liczymy, że przyciągnie to przed ekrany także widzów spoza Pomorza" - powiedział.

Nazwa telewizji CSB, to skrót od łacińskiego słowa Cassubia.

"Chcemy budować więzi wśród mieszkańców wielokulturowego Pomorza, a jednocześnie rozwijać etniczność Kaszubów i ich chroniony prawem język - powiedział prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i współwłaściciel stacji Artur Jabłoński.

Stacja zamierza utrzymywać się z reklam, a na programy w języku kaszubskim starać się o dotacje z MSWiA

Od 2004 r. spółka Media Kaszb produkuje już programy do nadającego na Pomorzu Radia Kaszb.

Kaszubi są, obok Mazurów i Ślązaków, jedną z trzech żyjących obecnie w Polsce grup etnicznych o charakterze autochtonicznym. Na Pomorzu, według szacunkowych danych, żyje ok. 350 tys. Kaszubów. Są oni potomkami wschodniej gałęzi dawnego, słowiańskiego plemienia Pomorzan. Po raz pierwszy nazwy Kaszuby i Kaszubi pojawiły się w dokumentach z XIII w. Mimo trwającej od XVIII w. systematycznej germanizacji, udało im się zachować odrębność językowo-kulturową.