Gdzie spoczywa pierwszy król Polski?

PAP |

publikacja 08.08.2010 09:41

Kilka tysięcy osób miesięcznie odwiedza pierwszą nekropolię polskich władców na poznańskim Ostrowie Tumskim. Wielu turystów przyjeżdżających do Poznania nawet nie wie, gdzie spoczywa pierwszy władca i król Polski.

Gdzie spoczywa pierwszy król Polski? Mirosław Rzepka/Agencja GN W Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim znajdują się podziemia z domniemanymi pozostałościami grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a także Złota Kaplica, w której mają spoczywać ich prochy

W Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim znajdują się podziemia z domniemanymi pozostałościami grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a także Złota Kaplica, w której mają spoczywać ich prochy. W murach Katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii.

Jak powiedział PAP ks. Ireneusz Szwarc, proboszcz parafii archikatedralnej w Poznaniu, średnio świątynię odwiedza miesięcznie kilka tysięcy osób.

Jak przyznał, zwiększone zainteresowanie miejscem pochówku królów Polski na Wawelu po pogrzebie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nie ma żadnego wpływu na liczbę osób odwiedzających katedrę poznańską.

"Podziemia katedry to miejsce, w którym dotykamy samych początków państwowości. Jednak zainteresowanie Wawelem nie przekłada się na zainteresowanie naszą katedrą. W lipcu ruch turystyczny niemal zamarł. Więcej osób jest zazwyczaj w maju i czerwcu, gdy przyjeżdżają wycieczki szkolne" - powiedział ks. Szwarc.

Jego zdaniem, niewykluczone, że odwiedzający Poznań turyści nawet nie mają świadomości, że warto odwiedzić poznańską katedrę. "Gdyby zapytać ludzi, gdzie są pochowani Mieszko czy Bolesław, często padałyby zapewne odpowiedzi, że w Gnieźnie lub w Krakowie. My nie mamy jednak możliwości prowadzenia kampanii promocyjnej" - stwierdził.

Włodzimierz Łęcki, poznański krajoznawca i autor książek o stolicy Wielkopolski, uważa, że turyści w Polsce i na świecie nie mają szansy dowiedzieć się, jakie skarby kryje poznańska katedra. "Mamy w katedrze Złotą Kaplicę, gdzie spoczywają Mieszko I i Bolesław Chrobry. W podziemiach mamy relikty grobowców, to jest dobrze prezentowane, tylko nie jest dobrze +sprzedawane+. Podstawowy mankament jest taki, że materiały promocyjne Poznania można przede wszystkim otrzymać w Poznaniu, a nie ma ich w innych miastach" - powiedział.

Według Łęckiego, Poznań nie powinien się starać dyskontować zainteresowania grobami królewskimi na Wawelu. Może za to pomyśleć o wspólnej promocji z Gnieznem i Ostrowem Lednickim.

"Groby królewskie w Poznaniu trzeba promować na bazie tego, co jest w tym miejscu, a nie poprzez odwoływanie się do Wawelu. Gniezno, Lednica i Poznań jako miejsca początków państwa polskiego może być konkurencją dla Krakowa" - stwierdził.

Według ks. Szwarca, wiedza na temat grobów królewskich w Poznaniu i zainteresowanie katedrą może się zmienić po 2012 roku, gdy otwarte zostanie Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

Z badań przeprowadzonych w 2009 roku przez Katedrę Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wynika, że jedynie ok. 17 proc. indywidualnych turystów z Polski i 1/3 turystów zagranicznych zwiedzających Poznań odwiedziło też Ostrów Tumski. Największym powodzeniem cieszą się w Poznaniu Stary Rynek z Ratuszem.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części Poznania. To miejsce stało się siedzibą pierwszych władców Polski, Mieszko I zbudował tu swoje palatium, tu najprawdopodobniej odbył się chrzest Polski w 966 roku. Na tym terenie powstała też pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo.(PAP)