Dotarli na Jasną Górę

KAI |

publikacja 10.08.2010 13:13

Do sanktuarium w Częstochowie weszły już pielgrzymki: świdnicka, legnicka i dominikańska z Krakowa. W sumie przyszło w nich ok. 3,5 tys. osób. Dotarła także grupa rowerowa.

Dotarli na Jasną Górę Henryk Przondziono/Agencja GN Jasna Góra

Pielgrzymi uczestniczyli we Mszach św., którym przewodniczyli biskupi. Bp Ignacy Dec prosił świdnickich pielgrzymów, by w swoich środowiskach życia, wbrew laicyzacji a nawet wrogości wobec wartości chrześcijańskich, promowali przesłanie ewangeliczne i żyli według Bożego prawa. „Jest szansa, by pokazać narodom Europy, że prawdziwe szczęście doczesne i wieczne można jedynie zbudować na Bożym prawie. Bolejemy, że ci którzy wyznaczają kierunki w polityce, w gospodarce, odcinają się od Pana Boga, a historia poucza nas, że nieprzyjaciele Boga stają się wcześniej, czy później nieprzyjaciółmi człowieka” - powiedział w kazaniu bp Dec.

Pielgrzymka świdnicka, jak zauważył jej kierownik, ks. Romuald Brudnowski, uczyła w tym roku miłości do Chrystusowego krzyża i patriotyzmu. Hasłem wędrówki były słowa: „W tym znaku zwyciężysz!”. W podtytule na znaczku pielgrzyma widniały mickiewiczowskie słowa: „tylko pod tym znakiem Polska jest Polską a Polak Polakiem”. - O wyborze hasła zdecydowały wydarzenia we Włoszech i potem „afera krzyżowa” u nas – wyjaśnił przewodnik. Ks. Brudnowski dodał, że w tym roku pątnicy uczyli się szacunku do znaków religijnych wpisanych w polski krajobraz takich jak krzyże przydrożne, kapliczki i kościoły. - Świadomie przy nich zatrzymywaliśmy się, bo to są szczególne znaki. Staraliśmy się też uwrażliwiać naszych pielgrzymów, aby nie tylko szanowali to, co mają, ale też i tworzyli dzieła nowe - powiedział kapłan.

Świdniccy pielgrzymi uczyli się w drodze także miłości do ziemi ojczystej wyrażającej się również w trosce o środowisko naturalne. Jak powiedziała 16-letnia Kamila, pełniąca podczas pielgrzymki posługę „ekologiczną”, wielu właśnie na pielgrzymce uczy się np. segregacji śmieci. - Jestem osobą, która zajmuje się wystawianiem koszy i sprzątaniem po każdym postoju. Takimi prozaicznymi czynnościami zajmowały się trzy lub cztery osoby z każdej grupy - opowiadała.

W 7. Pielgrzymce Świdnickiej wędrowało 950 osób w 7 grupach. 230-kilometrową trasę pątnicy pokonali w 10 dni, a niektórzy szli dłużej. Pierwsza grupa, która wchodziła w skład Pielgrzymki Świdnickiej wyszła na trasę 31 lipca, kolejne grupy 1 i 2 sierpnia. Cała pielgrzymka złączyła się 2 sierpnia w Bobolicach.

Prawie 1 tys. wiernych przyszło na Jasną Górę w 18. Pieszej Pielgrzymce Legnickiej. W tym roku przyświecało im hasło: „Oto ja, poślij mnie!”, zaczerpnięte z Księgi Izajasza. Legniccy pątnicy prosili szczególnie za poszkodowanych w Bogatyni. Jak podkreślił ks. Łukasz Frątczak ze Zgorzelca, w którego grupie szli także pątnicy z zalanej wodą Bogatyni, pielgrzymi na tę tragedię od razu odpowiedzieli modlitwą.

Podczas Eucharystii wierni zebrali ok. 5 tys. złotych na pomoc powodzianom. W intencji poszkodowanych bp Stefan Cichy, ordynariusz legnicki celebrował na szczycie jasnogórskim Mszę św. wieńczącą pielgrzymkę. „Towarzyszymy cierpieniom tych, którzy doświadczeni są przez wielką wodę w okolicach Bogatyni. Chcemy ich wspomagać i przekazać im nasze wyrazy solidarności i naszą miłość” - powiedział w homilii bp Cichy.

Grupa piąta pieszej pielgrzymki legnickiej obejmowała te miasta, w których nastąpiła klęska powodzi. - Ci pielgrzymi są w łączności ze swoimi rodzinami – powiedział ks. Remigiusz Tobera, kierownik pielgrzymki.

Pątnicy z diecezji legnickiej przemierzyli 250 km w ciągu 10 dni. Najmłodszy pielgrzym miał 6 lat, najstarszy 78.

Pielgrzymce legnickiej towarzyszyła grupa rowerowa. 33 pielgrzymów wyruszyło z Legnicy na Jasną Górę, a stąd z powrotem do diecezjalnego sanktuarium w Krzeszowie. W tym największym sanktuarium maryjnym diecezji legnickiej 15 sierpnia odbędą się uroczystości odpustowe, w których rowerzyści planują wziąć udział.

Do jasnogórskiego sanktuarium dotarli dziś także pątnicy z grupy dominikańskiej z Krakowa, którzy w drodze rozważali hasło "Amen, amen". 19. Piesza Pielgrzymka Dominikańska liczyła w tym roku 1,4 tys. pątników. Była to jednocześnie najliczniejsza grupa pielgrzymkowa, jaka przybyła na Jasną Górę w poniedziałek, 9 sierpnia. 17 kapłanów, 10 kleryków, 15 sióstr zakonnych wędrowało z pielgrzymami w 8 grupach, przemierzając 140 km w ciągu 7 dni.

Dominikańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1993 r. Wcześniej jako słynna grupa "9", organizowana przez duszpasterstwo akademickie "Beczka", była częścią Pielgrzymki Krakowskiej.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie udziałem w grupach pokutnych i ciszy. Prawie połowa pielgrzymki dominikańskiej z Krakowa przyszła w grupach, w których dominowały milczenie i kontemplacja