Żołnierze maszerują na Jasną Górę

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 10.08.2010 18:23

Międzynarodowa grupa 350 żołnierzy podąża na Jasną Górę. Stanowią oni część Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, z którą wędrują do Matki Bożej począwszy od 1998 r.

„Pielgrzymuje ok. 350 żołnierzy. Jest to grupa międzynarodowa. Żołnierzy Polskich maszerujących jest 125 plus 69 do zabezpieczenia. Są obecni żołnierze z Litwy, USA i Niemiec” – mówi ks. płk Dariusz Kowalski, kierownik grup wojskowych tegorocznych pielgrzymek. Żołnierze idą z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną po raz 12. „Mam nadzieje, że będziemy mogli pielgrzymować dalej dlatego, że przed laty wychodziliśmy w Polsce z czterech punktów: Bydgoszczy, Krakowa, Lublina, Warszawy i Wrocławia. Od dwóch lat wychodzi tylko jedna kolumna wojskowa z Warszawy” – zauważa ks. Kowalski wskazując, że zmiany spowodowane są tym, że armia od kilkunastu lat jest w tzw. procesie restrukturyzacji.

Ks. płk Sławomir Żarski, administrator ordynariatu polowego podkreśla, że to ludzie, którzy wyrośli w rodzinach religijnych. „Ich rodzice uczestniczyli w pielgrzymkach i teraz oni podobnie z własnej woli, z własnej wiary, bo motyw duchowy jest tym przewodnim ofiarowują swój czas na ten trud duchowych rekolekcji” – zauważa ks. Żarski. Dodaje, że również w wymiarze międzynarodowym jest to piękne świadectwo i piękna promocja wojska w środowiskach wiejskich i miejskich, czyli wszędzie tam gdzie pielgrzymka ma swój szlak.

W wyniku postępującej profesjonalizacji armii żołnierze nie idą na pielgrzymkę w ramach służby, ale przeznaczają na nią część swojego urlopu.