Ludźmierz: Odpust przed jubileuszem koronacji

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 15.08.2010 18:38

Uroczystości odpustowe odbywają się dzisiaj w wielu polskich sanktuariach maryjnych. Tak jest m.in. w Ludźmierzu, gdzie kult Matki Bożej „Gaździny Podhala” szerzy się od XIII w. Obecnie czczona tam cudowna figura powstała ok. 1400 roku.

Od wieków, z różańcem w ręku, jak podczas pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II na Podhale, „przychodzili tu pielgrzymi różnych stanów, rodziny i całe parafie, aby od Maryi uczyć się miłości do Chrystusa”. Te odwieczne tradycje obecne pokolenie Podhalan, czcicieli Matki Bożej nadal pielęgnuje.

Obecny odpust Matki Bożej Zielnej Podhale rozpoczyna trzyletni okres przygotowań do złotych godów 50-lecia papieskiej koronacji w Ludźmierzu, podczas której wpisuje się epizod z berłem – Maryja podaje berło swoje bp. Karolowi Wojtyle. W te przygotowania wpisują się trzy znaki: ofiarowanie góralskich korali Gaździnie Podhala, jako zapowiedź świętowania; publikacja albumu „Koronacja – Ludźmierz, 14 sierpnia 1963” zawierający archiwalne dokumenty dotyczące tego wydarzenia oraz niezwykle bogatą dokumentację fotograficzna, oraz odsłonięcie brązowej tablicy upamiętniającej „podanie berła” przez Maryję bp. Wojtyle, jako znak dzieł Bożych dokonywanych przy ludźmierskim sanktuarium.

Na Mszę celebrowaną przez kard. Franciszka Macharskiego przybyli górale polscy zgromadzeni na swoim II Światowym Zjeździe. W liturgii wzięła również udział 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, których patronką jest Gaździna Podhala.

Natomiast przed Pasterką maryjną z 14 na 15 sierpnia nastąpił finał 18. Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera.

Wielotysięczne rzesze wiernych co roku przybywają do Gaździny Podhala z naręczami ziół do poświęcenia, pielęgnując tradycję ojców.

TAGI: