Kard. Erdö o kulturowej bazie Europy

KAI |

publikacja 24.08.2010 19:23

Przed degradacją wspólnej kulturowej bazy Europy przestrzega kard. Peter Erdö. „Wzrastający subiektywizm, jak również dyskusje wokół prawa, okazują się nie europejskie i nie mogą być żadną podstawą specyficznej kultury” – powiedział przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) przemawiając podczas XXXI Mityngu Przyjaźni Narodów w Rimini.

Kard. Erdö krytycznie ocenił odstąpienie w stanowieniu prawa od „klasycznego rozumienia” praw człowieka i prawa naturalnego. „W wielu regionach Europy i różnych warstwach społecznych bardzo słaba jest obecność chrześcijańskich intelektualistów“ – zaznaczył prymas Węgier i wskazał, że w coraz większym stopniu widoczny jest brak „wspólnego fundamentu typowego dla naszego kontynentu”. Przypomniał, że także ideologia oświeceniowa jest w pewnym stopniu związana z dziedzictwem chrześcijańskim.

„Jeśli Europa chce być rozumiana nie tylko w znaczeniu geograficznym albo politycznym, lecz przede wszystkim kulturowym, należy pytać o jej specyficzną kulturową tożsamość” – podkreślił przewodniczący CCEE i dodał, że „wtedy bez wątpienia wyłoni się judeo-chrześcijańskie dziedzictwo związane z dziedzictwem grecko-rzymskim”. „Dojdą do tego znaczące wpływy z Egiptu, Persji, Mezopotamii, tradycje celtyckie, germańskie i narodów słowiańskich, jak również tureckie i arabskie. Lecz chrześcijaństwo jest tym elementem, który najczęściej związany jest z obliczem kontynentu” – stwierdził kard. Erdö.

Jednocześnie przewodniczący CCEE skrytykował poziom edukacji w Europie. „Nawet gdy wzrasta liczba absolwentów szkół wyższych, to ujawnia się też to, że liczba prawdziwych intelektualistów nie jest większa, lecz może nawet mniejsza niż przed stu laty” – powiedział kardynał. Jego zdaniem przyczyną takiego stanu rzeczy jest niski poziom nauczania na wyższych uczelniach jak również niestabilna atmosfera w dziedzinie edukacji oraz brak przekazywania wartości w procesie wychowania.

Mityngu Przyjaźni Narodów organizowany jest przez ruch Comunione e Liberazione i gromadzi przedstawicieli życia religijnego, społecznego i politycznego nie tylko z Włoch. Odbywa się w dniach 22-28 sierpnia w Rimini pod hasłem: „Tym, co popycha nas ku pragnieniu wielkich rzeczy jest serce”.