Abp Skworc: Nadużywanie alkoholu to poważny problem społeczny

ks. Tomasz Wojtal

publikacja 01.03.2020 10:54

Apel o wspólną walkę o trzeźwość narodu, konieczność troski o Eucharystię oraz radość z beatyfikacji śląskiego kapłana to główne zagadnienia listu pasterskiego metropolity katowickiego na tegoroczny Wielki Post.

Abp Skworc: Nadużywanie alkoholu to poważny problem społeczny Przemysław Kucharczak / Foto Gość List pasterski został odczytany we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej w I niedzielę Wielkiego Postu.

Problem trzeźwości

W nawiązaniu do zakończonego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, abp Skworc zauważył, że nadużywanie alkoholu to ważny problem społeczny. Zaapelował, aby czas zmagania o trzeźwość społeczeństwa przedłużyć na cały Wielki Post.

Abp Skworc zaznaczył, że alkohol przyczynia się nie tylko do utraty zdrowia czy rozbicia rodziny, ale jego nadużywanie często prowadzi do osłabienia, a nawet utraty wiary. - Wiąże się niejednokrotnie z trwaniem w grzechu oraz z zanikiem więzi z Bogiem i wspólnotą Kościoła - przestrzegał.

Metropolita katowicki zachęcił, aby szczególnie w Wielkim Poście wierni dawali świadectwo życia wolnego od nałogów. - Bądźmy trzeźwi i módlmy się o wewnętrzną wolność wszystkich, zwłaszcza młodego pokolenia, które jest najbardziej zagrożone, m.in. poprzez dostępność alkoholu, który nie jest rzeczą pierwszej potrzeby i nie musi być dostępny o każdej porze dnia i nocy - zasugerował metropolita.

Podkreślił, że alkohol sprzyja patologiom, których skutki „wracają do samorządu i państwa w postaci problemów społecznych do rozwiązania”. Według abp. Skworca, właśnie ta rosnąca świadomość problemu wpłynęła m. in. na „ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, co dało samorządom możliwość ograniczenia dostępności alkoholu”. - Takie ograniczenie wprowadzono już w wielu miastach, m.in. w śródmieściu Katowic - przypomniał.

Abp Skworc wskazał także na konieczność wspólnego działanie ze strony rodzin, szkół, rządu, samorządów i parafii w celu wychowywania dzieci i młodzieży „w wolności od wszelkich uzależnień, także od nikotyny, narkotyków i pornografii”.

Zaapelował także, by patronami działań na rzecz trzeźwości i wolności od uzależnień stali się kard. Stefan Wyszyński oraz ks. Jan Franciszek Macha, którzy w bieżącym roku zostaną ogłoszeni błogosławionymi.

Ciąg dalszy na następnej stronie.

Eucharystia to Ktoś

Metropolita katowicki nawiązał także do przeżywanego w Kościele roku duszpasterskiego skoncentrowanym wokół Eucharystii, która daje życie. - Właśnie w Wielkim Poście warto sobie przypomnieć i uświadomić, czym, a właściwie Kim jest Eucharystia, tajemnica wiary! - podkreślił abp Skworc.

Jednocześnie zauważył, że czas Wielkiego Postu sprzyja pogłębieniu wydarzeń zbawczych, uobecnianych podczas każdej ofiary Mszy św. - Potrzebujemy odnowienia kultu eucharystycznego. Jezus czeka na nas w tym sakramencie miłości. Nie odmawiajmy Mu naszego czasu, aby przyjść, spotkać Go w adoracji, w kontemplacji pełnej wiary, otwartej na wynagradzanie za winy i przestępstwa wobec Boga i bliźnich - zaapelował.

Poprosił także wiernych, aby byli obecni z Chrystusem w czasie niedzielnej Mszy św., a przez to stawali się świadkami Ewangelii w codziennych obowiązkach rodzinnych i zawodowych.  

Święty na nasze czasy

W pierwszej części listu metropolita katowicki poinformował o dacie beatyfikacji sługi Bożego ks. Jana Machy i zaprosił wiernych na 17 października do katowickiej katedry.

Abp Skworc przypomniał pokrótce życiorys śląskiego kapłana, zamordowanego w 1942, zwracając uwagę na działalność charytatywną ks. Machy, szczególnie wśród polskich rodzin, dotkniętych boleśnie skutkami okupacji. - Rodziny te, pozbawione środków do życia, znajdowały się na skraju humanitarnej katastrofy - podkreślił, wskazując na zaangażowanie kapłana.

Podkreślił, że ks. Macha „może stać się patronem seminarium duchownego, powołań do służby Ewangelii i dzieł charytatywnych”.

Na zakończenie, w nawiązaniu niedzielnej Ewangelii, podkreślił, że słowa „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i jemu samemu służyć będziesz" to konkretne zadanie na rozpoczęty czas Wielkiego Postu. - Spełnienie tego polecenia dokonuje się przez modlitwę, post, jałmużnę i trzeźwość" - zaznaczył metropolita katowicki.