Ks. Popiełuszko patronem "Solidarności"?

KAI |

publikacja 01.09.2010 12:00

O oficjalne ustanowienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki swoim patronem zwrócili się za pośrednictwem Episkopatu Polski do Stolicy Apostolskiej związkowcy z "Solidarności". Uchwałę tej treści przyjęli uczestnicy XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", który odbył się 30 sierpnia w Gdyni.

Ks. Popiełuszko patronem "Solidarności"? Józef Wolny/ Agencja GN Ks. Jerzy Popiełuszko - graffiti na murze

Publikujemy pełny tekst uchwały:


Uchwała Nr 2 o ustanowienie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki patronem NSZZ „Solidarność”

Opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej, w XXX rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, wyrażamy wdzięczność Bogu za odzyskaną wolność, a także wyniesienie do chwały ołtarzy błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – męczennika za wiarę, kapelana „Solidarności”.

Wyrażamy wdzięczność papieżowi Benedyktowi XVI za decyzję, na mocy której dniem wspomnienia błogosławionego Jerzego Popiełuszki będzie 19 października – dzień jego porwania i męczeńskiej śmierci.

Wsłuchując się w słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, który stwierdził, że ofiarna posługa i męczeństwo księdza Jerzego Popiełuszki są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem, pragniemy w swoim codziennym działaniu na rzecz dobra wspólnego kierować się tą zasadą. Dlatego zwracamy się za pośrednictwem Episkopatu Polski do Stolicy Apostolskiej o oficjalne ustanowienie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki Patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.


Gdynia, 30 sierpnia 2010 r.

XXIV Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” lk / Gdynia