Kulisy zjazdu "Solidarności"

PAP |

publikacja 02.09.2010 17:06

Tadeusz Mazowiecki ujawnił, że prezes PiS Jarosław Kaczyński po swoim wystąpieniu podczas zjazdu Solidarności w Gdyni powiedział mu, że wymieniając osoby, które przed 30 laty w Stoczni miały plan kompromisu, miał na myśli Bronisława Geremka. "Nie ma sensu dywagacja, co kto komu powiedział" - komentuje szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Tadeusz Mazowiecki Józef Wolny/Agencja GN Tadeusz Mazowiecki

Mazowiecki w czwartek w radiu TOK FM ocenił, że niektóre fragmenty wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas zjazdu "S" z okazji 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych było niegodziwe i nikczemne.

Prezes PiS rozpoczął swoje poniedziałkowe wystąpienie w Gdyni od podkreślenia, że przemawia w zastępstwie swojego brata, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był człowiekiem Solidarności.

J.Kaczyński przekonywał, że ruch solidarnościowy to przykład patriotyzmu, nadziei i odwagi. "Stworzyć tego rodzaju organizację w środku komunistycznego imperium, zawrzeć porozumienie, którego istotą była zmiana ustroju. To wymagało wielkiej dzielności, wielkiej odwagi" - mówił. Jak podkreślał, ta sprawa już 30 lat temu stała się także w Stoczni przedmiotem sporu. Mówił, że przybyła wówczas tam grupa ludzi o znanych nazwiskach z autorytetem, ludzi - zaznaczył - dobrej woli, "ale mieli oni plan kompromisu, który gdyby go realizować, okazałby się być pozorem".

Mazowiecki powiedział w czwartek w TOK FM, że Kaczyński "po tym wszystkim" podszedł do niego i powiedział: "Tadeusz, to nie o Tobie myślałem. Na co ja spytałem: A o kim?". "O tym, co zmarł" - padła odpowiedź Kaczyńskiego, relacjonował Mazowiecki.

Były premier dopytywany, czy chodziło o Bronisława Geremka, odpowiedział: tak.

"Powiedziałem głośno, tak, aby wszyscy, którzy tam stali, słyszeli: powiedziałeś nieprawdę (...). Ja uważam to za niegodziwość i nikczemność, ten fragment wystąpienia, za niegodziwość i nikczemność po prostu. Inaczej nie jestem w stanie tego określić" - mówił Mazowiecki.

Były premier podkreślił, że Lech Kaczyński publicznie dziękował Geremkowi i jemu "w kontekście Porozumień Sierpniowych".

"Pamiętam dokładnie, jak pięć lat wcześniej, jak były obchody 25-lecia Solidarności, jak Lech Kaczyński tutaj, w Warszawie, publicznie dziękował Bronisławowi Geremkowi i mnie. Te dwa nazwiska tutaj wymawiał w kontekście Porozumień Sierpniowych" - mówił Mazowiecki.

"I to uderzanie w imieniu jednego nieżyjącego w drugiego nieżyjącego w mojej obecności i obecności tylu ludzi, którzy nie wiedzieli, jedni mogli to odczytać, inni nie mogli odczytać. Uważam to za nikczemność" - podkreślał Mazowiecki.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, pytany w czwartek o komentarz do słów Mazowieckiego, powiedział: "uważam, że nie ma sensu dywagacja, co kto komu powiedział, jest wiele ważnych problemów, które przed nami stoją".

W jego ocenie, J.Kaczyński wygłosił w Gdyni bardzo ważne przemówienie, które "wskazywało na problemy, przed jakimi stoi Solidarność także".

"Uważam, że prowokacyjne było przemówienie premiera Donalda Tuska" - powiedział szef klubu PiS. Jak zwrócił uwagę, przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego zostało przyjęte brawami. W ocenie Błaszczaka, prezydent pełnił w Gdyni rolę osoby, "która wypowiada się łagodnie".

"Mam wrażenie reżyserii, olbrzymiej reżyserii tych wydarzeń" - mówił szef klubu PiS. Podkreślił, że obserwował to z bliska, ponieważ uczestniczył w tych uroczystościach.