Policja ostrzega przed oszustami żerującymi na epidemii

Karolina Pawłowska

publikacja 13.03.2020 12:29

Oferują amulety i cudowne herbatki, podszywają się pod służby sanitarne i ministerstwo zdrowia. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.

Policja ostrzega przed oszustami żerującymi na epidemii Karolina Pawłowska /Foto Gość Zdjęcie ilustracyjne.

Przestrzegają przed nieuczciwymi zachowaniami osób, które wykorzystując epidemię koronawirusa oferują do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa.

Policjanci odnotowują już przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nieprawdziwych informacji dotyczących metod zapobiegania przed zarażeniem i leczenia wirusa. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale i podszywania się pod służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem epidemii.

Policjanci przestrzegają przed tego typu oszustami.

- Nie dajmy się zwieść, nie kupujmy cudownych środków mających nas rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy nagle uzdrowić. Nie wpuszczajmy też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujmy Policję – zalecają i przypominają, że aktualnych informacji na temat koronawirusa należy szukać tylko na oficjalnych stronach Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Światowej Organizacji Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jednocześnie resort zdrowia wdraża ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać głównie telefonicznie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Czynności wykonywać będą tylko i wyłącznie funkcjonariusze umundurowani.