Polska-Niemcy: Ważna współpraca

PAP |

publikacja 03.09.2010 17:30

Prezydent Niemiec Christian Wulff zapewnił w piątek w Berlinie, że razem z prezydentem Bronisławem Komorowskim chcą działać na rzecz dalszego procesu zbliżenia i pojednania narodów Polski i Niemiec. Polski prezydent zaznaczył z kolei, że stosunki polsko-niemieckie są niesłychanie ważne w kontekście polskich aspiracji do odgrywania istotnej roli w procesie integracji europejskiej.

Polska-Niemcy: Ważna współpraca RAINER JENSEN/ PAP/EPA Prezydenci Polski i Niemiec Bronisław Komorowski i Christian Wulff.

"Bardzo się cieszymy, że Bronisław Komorowski po wizytach w Brukseli i Paryżu przyjechał do Berlina. Chcemy tutaj wspólnie coś zrobić dla Europy, dla dalszego procesu zbliżenia i pojednania naszych narodów" - powiedział Wulff w piątek na wspólnej z Komorowskim konferencji prasowej.

Jak ocenił, Komorowski jako prezydent Polski stwarza ogromną szansę na poprawę stosunków polsko-niemieckich. "Chcemy tę szansę jak najlepiej wykorzystać" - podkreślił prezydent Niemiec.

Wulff przypomniał, że Komorowski w przeszłości mocno zaangażował się w działania na rzecz praw obywatelskich, był ważnym członkiem Solidarności. "Ma swoje ogromne zasługi, jeśli chodzi o przezwyciężenie podziału naszego kraju i dla dalszej poprawy bilateralnych stosunków polsko-niemieckich. Jestem panu głęboko wdzięczny za to, co pan zrobił" - mówił Wulff.

Prezydent Niemiec przypomniał też, że w przyszłym roku oba państwa będą obchodziły 20-lecie podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował Wulffowi za to, że z pierwszą wizytą po objęciu fotela prezydenckiego przyjechał właśnie do Polski, a także za gotowość wspólnego udania się do byłego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

"Jestem pewien, że składając razem hołd ofiarom straszliwego reżimu hitlerowskiego, zaświadczymy jednocześnie, że mamy silną wolę działania z myślą o przyszłości stosunków polsko-niemieckich" - dodał.

Obaj prezydenci uzgodnili, że dokonają przeglądu różnych wydarzeń, m.in. jubileuszowych, ważnych z punktu widzenia - jak powiedział Komorowski - "symboliki dobrych relacji polsko-niemieckich".

Komorowski poinformował też, że padła "wstępna deklaracja", iż obaj prezydenci obejmą patronatem wystawę poświęcona tysiącleciu stosunków polsko-niemieckich w Berlinie.