Zrobią lifting Sykstyny

PAP |

publikacja 08.09.2010 16:46

Powstał międzynarodowy komitet ekspertów, którego celem będzie wypracowanie najlepszych metod konserwacji Kaplicy Sykstyńskiej, narażonej na ryzyko zanieczyszczeń z powodu masowego napływu zwiedzających. Dziennie odwiedza ją 20 tysięcy ludzi.

Zrobią lifting Sykstyny snickclunk / CC 2.0

Dyrektor Muzeów Watykańskich Antonio Paolucci, który poinformował o utworzeniu tego komitetu, podkreślił zarazem w rozmowie z agencją Ansa, że nie ma powodu do wszczynania alarmu. Zapewnił, że bezcenne freski Michała Anioła są w dobrym stanie i nie są zagrożone.

W ostatnich dniach szef Muzeów ogłosił, że w sierpniu w kaplicy zrobiono gruntowne porządki; została ona oczyszczona z niewyobrażalnych, według jego słów, ilości kurzu, pyłu i innego rodzaju nalotów.

Paolucci przyznał, że największym wyzwaniem jest unowocześnienie szwankującego tam systemu klimatyzacji. Zapewnił jednocześnie, że nie ma obecnie potrzeby ograniczenia liczby zwiedzających.

"Ludzie z całego świata chcą zobaczyć Kaplicę Sykstyńską. Zanim zostaną pozbawieni tego prawa, czemu nie sprawdzić, co możemy zrobić dzięki nauce i technice?" - zapytał dyrektor Muzeów.