Przedszkolna pustynia

publikacja 09.09.2010 12:13

Tylko połowa dzieci w wieku przedszkolnym znalazła w tym roku miejsce w przedszkolu. Bo w Polsce jest za mało przedszkoli, a galimatias prawny utrudnia zakładanie nowych – twierdzi Przemysław Puch. Poz tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":

Pytania spod krzyża. Św. Ignacy w czasach reformacji, gdy krzyż był przedmiotem politycznych manipulacji i rozgrywek na skalę większą niż dziś, nie wdawał się w dyskusje, tylko podprowadzał ludzi pod krzyż i kazał pytać się: Co ja uczyniłem dla Chrystusa? Co czynię dla Niego? Co chcę uczynić dla Chrystusa w przyszłości. To są prawdziwe pytania, które trzeba sobie postawić pod krzyżem. Jeśli każdy z nas ich sobie sam nie zada, to nadal będziemy się jedynie wyzywać od bezbożników lub zadymionych - mówi o. Wojciech Ziółek, jezuita, w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem.

Trudna pielgrzymka. Benedykt XVI przyjeżdża do kraju, który przoduje w liberalnych przemianach obyczajów i sekularyzacji, elity głoszą „religię” wielokulturowości, Kościół anglikański zagubił ewangeliczną sól, a katolicy bywają dyskryminowani – pisze ks. Tomasz Jaklewicz.

Historia pewnej obrączki. Do kogo należała obrączka umieszczona w najnowszej sukience matki Boskiej jasnogórskiej obok fragmentu prezydenckiego tupolewa? Co spotkało jej właściciela i jego rodzinę? W jaki sposób trafiła do sukienki Matki Bożej? Odpowiedzi na te pytania znalazł Jarosław Dudała.

Misja Elżbieta. Dlaczego się nie przypomina, lub przypomina zbyt rzadko i zbyt cicho, że to chrześcijaństwo stworzyło pojęcie równości, bo wszyscy pochodzimy od jednego Boga i jesteśmy stworzeni na Jego obraz? – mówi Elżbieta Radziszewska w rozmowie z Agatą Puścikowską o tym, czyja jest równość, dlaczego się jej boimy i czy lesbijka może uczyć w szkole katolickiej.

Czas Cyganów. Dzieli ich kilkaset metrów. I mur. Po jednej stronie szare blokowisko mające lata świetności dawno za sobą, po drugiej rozpadające się domki Cyganów. Dwa światy, które nie potrafią się porozumieć. W Michałovcach na Słowacji, tuż przy ukraińskiej granicy, na jednym z osiedli wyrósł mur. Ma ponad 2 metry wysokości. Odgradza Słowaków od taboru cygańskiego. Pomyślany jest jednak tak sprytnie, że zespolony z wysokimi blokami tworzy prawdziwą zaporę. Nieprawdziwa jest podawana w polskich mediach informacja, że Słowacy zamknęli w getcie cygańską osadę. To oni sami znaleźli się w środku. Problem z Romami w Europie opisuje Marcin Jakimowicz.

Niemcy tracą państwo. Imigranci z państw muzułmańskich tworzą w Niemczech równoległe państwo. To zagraża cywilizacyjnej tożsamości Niemiec. Te opinie Thillo Sarrazina, członka zarządu centralnego banku Niemiec, wywołały w Niemczech zamieszanie – pisze Andrzej Grajewski.

To nie jest Europa. Turcja zdążyła przyzwyczaić Europę do swoich aspiracji. Od 1959 r., kiedy Ankara złożyła pierwszy wniosek o przyjęcie do europejskiego klubu, co jakiś czas temat wraca do debaty publicznej. W 1963 r. podpisana została umowa stowarzyszeniowa, w 1999 r. Turcja uzyskała status kandydata, a w 2005 r. rozpoczęły się formalne negocjacje akcesyjne. To najdłużej pukający do drzwi Europy kraj. I dla części elit to wystarczający powód, by Unia wpuściła w końcu na eurosalony tureckich polityków. Dzień, w którym flaga Turcji zawiśnie na stałe w Brukseli, będzie końcem Unii Europejskiej – pisze Jacek Dziedzina.

PO agituje proboszczów. Argumentacja, jakiej szef Małopolskiej PO używa, by przekonać proboszczów do swojego ugrupowania, przypomina polityczną agitację i może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – twierdzi Bogumił Łoziński.

Potrzeba nam armat. Reforma finansów publicznych to także reforma emerytur mundurowych i KRUS-u. Robiąc porządek w ubezpieczeniach rolniczych, staniemy się bogatsi o 3 mld zł – mówi prof. Krzysztof Rybiński w rozmowie z Tomaszem Rożkiem.

Niewesoła prawda o OFE. Na nasze przyszłe emerytury zarabiają OFE. Takie jest powszechne przekonanie. A to nieprawda. Nasze emerytury będą zależały od tego, ile dzieci będziemy mieli i jak je wychowamy – pisze Robert Gwiazdowski.

Mgła – rzecz normalna. Za kilka tygodni rozpocznie się w Polsce sezon mgieł. Na drogach pojawią się karambole, a na lotniskach opóźnienia. Czy jesienna mgła to efekt ocieplającego się klimatu, czy rzecz normalna – wyjaśnia Tomasz Rożek.

Bolszewicy atakują. Poświętne w powiecie opoczyńskim przeżywa inwazję ekipy filmowej. Nie pierwszy raz. Tu kręcono zdjęcia do „Katynia”, „Hubala” i „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Teraz Poświętne zagra w „Bitwie Warszawskiej 1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Pracy na planie nowego filmu przyglądał się Edward Kapiesz.

Błogosławiona konwersja. W młodości uważał, że Kościół rzymski ma związek z Antychrystem. Później odkrył w nim ucieleśnienie Kościoła zamierzonego przez Chrystusa. Umarł jako kardynał. Miejsca związane z życiem kard. Johna Newmana, którego podczas swojej pielgrzymki do Wielkiej Brytanii Benedykt XVI ogłosi błogosławionym opisuje ks. Tomasz Jaklewicz.