Pokaże nam nowe wyzwania

KAI |

publikacja 10.09.2010 08:42

Szczerze i całym sercem cały Kościół w Polsce wita nowego nuncjusza – powiedział KAI przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik.

Pokaże nam nowe wyzwania holyseemission.org abp Celestino Migliore

Wyraził również nadzieję, że przybywający do naszego kraju abp Celestino Migliore pokaże Kościołowi w Polsce nowe zadania i wyzwania, które „mogłyby uczynić nasz Kościół jeszcze bardziej dynamicznym, twórczym i bliższym Pana Boga”.

„Nowy nuncjusz pomoże przełożyć więź z Papieżem na język konkretnych kontaktów i bezpośrednich rozmów” – powiedział abp Michalik wyrażając nadzieję, iż będzie on uczestniczył zarówno w radościach jak i trudnościach Kościoła w Polsce. „Oczekujemy także i takiej refleksji” – dodał przewodniczący KEP.

„Każdy nuncjusz powinien uosabiać oddech uniwersalnego Kościoła katolickiego, bo przecież żaden lokalny Kościół nie byłby w jedności i zatroskaniu o inne Kościoły – to należy do naszej istoty, istoty wiary” – zaznaczył hierarcha.

Abp Michalik zwrócił uwagę na wielkie międzynarodowe doświadczenie abp Migliore, które nabywał on w kolejnych krajach oraz w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

„Miał odwagę mówić o kryzysach tej organizacji, o tym, że dobro, które posiada ONZ trzeba uczynić rzeczywiście dobrem twórczym a nie destrukcyjnym – ocenił metropolita przemyski. – Myślę, że jest to także wielka szansa dla naszego Kościoła, że będziemy mogli się w jakiś sposób ubogacać jego doświadczeniem, pracą, modlitwą” – dodał.

Przewodniczący Episkopatu wyraził nadzieję, że Kościół w Polsce jest już na takim etapie relacji ze Stolicą Apostolską, Ojcem Świętym jak i z polskimi władzami, iż „jest nadzieja, że będzie to twórcza, pozytywna i dobra praca”.

„Życzyłbym, by nowy ksiądz nuncjusz, abp Migliore okazywał się ciągle tym człowiekiem, który sam się ubogaca i nas potrafi utwierdzać w wierze, pokazywać nam nowe zadania i wyzwania, które mogłyby uczynić nasz Kościół jeszcze bardziej dynamicznym, twórczym i bliższym Pana Boga” – powiedział w rozmowie z KAI abp Michalik.

Abp Celestino Migliore przybywa do Polski 10 września przed południem. Jego program dnia obejmuje m.in. spotkania z Prezydium Episkopatu w budynku Sekretariatu KEP, z abp. Kazimierzem Nyczem, a następnie z kard. Józefem Glempem.

W sobotę abp Migliore weźmie udział w krakowskiej konferencji „Wkład Chrześcijan w Zjednoczenie Europy” oraz do Gniezna, gdzie w niedzielę spotka się z Prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem. W poniedziałek, 13 września spotka się w Poznaniu z uczestnikami VIII Kongresu Teologów Polskich.

W pierwszych dniach po rozpoczęciu swojej misji w naszym kraju, nuncjusz apostolski uda się także na Jasną Górę.