Dobro wspólne kraju

PAP |

publikacja 10.09.2010 15:18

Benedykt XVI przyjął w piątek na audiencji w Castel Gandolfo nowego prezydenta Węgier Pala Schmitta, który objął urząd 6 sierpnia.

Dobro wspólne kraju PETER KOLLANYI Prezydent Węgier Pal Schmitt podczas audiencji u Benedykta XVI

W komunikacie wydanym po rozmowach prezydenta z papieżem, a następnie z sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominique Mambertim, watykańskie biuro prasowe poinformowało, że ich tematem była sytuacja na Węgrzech oraz relacje państwa z Kościołem katolickim, a także jego "wkład w dobro wspólne kraju".

Ponadto, jak podano, mowa była o węgierskiej prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszej połowie przyszłego roku.

Schmitt podczas papieskiej audiencji powiedział, że chciałby, aby w projekcie nowej konstytucji węgierskiej, który ma zostać opracowany do wiosny, znalazły się odniesienia do tradycji chrześcijańskiej oraz do korony świętego Stefana, która jest relikwią narodową i symbolem państwowości Węgier - podała agencja MTI.

Prezydent ocenił, że miałoby to duże znaczenie dla posługi sprawowanej przez węgierskich pastorów dla Węgrów żyjących poza granicami kraju.

Według MTI, Schmitt powiedział po audiencji, że papież oświadczył, iż jest świadom takiej potrzeby, i wyraził nadzieję, że pragnienie to zmaterializuje się tak szybko, jak to możliwe.

Rządząca na Węgrzech centroprawicowa partia Fidesz ma po zwycięstwie w kwietniowych wyborach ponad 2/3 miejsc w parlamencie, co pozwala jej wprowadzić zmiany do konstytucji.