Ks. Lombardi: Większość Brytyjczyków jest przychylnych

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 11.09.2010 17:28

Już 16 września rozpocznie się papieska wizyta w Wielkiej Brytanii. Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych podróży apostolskich obecnego pontyfikatu – uważa watykański rzecznik prasowy.

Ks. Lombardi: Większość Brytyjczyków jest przychylnych Józef Wolny/Agencja GN o. Federico Lombardi

„Oczekiwanie i zainteresowanie w brytyjskim społeczeństwie wzrastają, wychodząc daleko poza pewne hałaśliwe, zawsze jednak marginalne manifestacje sprzeciwu. Coraz lepiej bowiem dostrzega się, że wielki autorytet religijny i moralny Papieża będzie mógł wnieść ważny specyficzny wkład – spokojny, konstruktywny i pozytywny – dając orientację co do wielkich wyzwań dzisiejszego świata” – powiedział ks. Federico Lombardi SJ.

Również podczas spotkania z dziennikarzami 10 września w watykańskim biurze prasowym jego dyrektor zauważył, że wrogość wobec Papieża jest w Wielkiej Brytanii jest zupełnie mniejszościowa. „Do manifestacji dochodziło zawsze, również podczas innych podróży – przypomniał włoski jezuita. – Zapowiadają się one teraz w szerszym zakresie, gdyż w Zjednoczonym Królestwie jest więcej grup ateistycznych czy antypapieskich i to również jest cechą takiego pluralistycznego społeczeństwa jak brytyjskie. Jednak nagłośnienie ich w mediach nie odpowiada rzeczywistym odczuciom ludności, na co wskazują też wiarygodne sondaże, które mówią o znacznym zainteresowaniu wizytą Benedykta XVI”.

Watykański rzecznik prasowy zrelatywizował też dyskutowany w Wielkiej Brytanii charakter tej podróży jako „wizyty stanu”. Nie będzie się ona w istotny sposób różnić od innych papieskich podróży. Ojciec Święty zobaczy się zaraz pierwszego dnia w Edynburgu z królową Elżbietą II, a potem w Londynie z premierem Davidem Cameronem i z szefową opozycji Harriet Harman. W londyńskiej Westminster Hall, gdzie był sądzony i skazany w 1535 r. na męczeńską śmierć św. Tomasz Morus, spotka się z przedstawicielami brytyjskich instytucji i społeczeństwa.

W nawiązaniu do dyskusji o kosztach podróży ks. Lombardi wyjaśnił, że Watykan nie narzucił opłat za bilety wstępu na spotkania z Papieżem. Brytyjski rząd i miejscowy Kościół katolicki zobowiązały się znaleźć jak najlepsze rozwiązania, by pokryć konieczne wydatki.

Benedykta XVI zaprosił poprzedni premier Gordon Brown i katoliccy biskupi. Wzięli więc na siebie odpowiedzialność za godne przyjęcie. Rzecznik Stolicy Apostolskiej stwierdził ponadto, że udział kobiet będących anglikańskimi duchownymi w planowanym na 17 września nabożeństwie ekumenicznym nie stwarza problemu. Papież spotykał się już z luterańskimi biskupkami. Kwestią jest sama ważność anglikańskich święceń.

Natomiast ze strony anglikanów nie budzi zastrzeżeń niedzielna, w dniu 19 września, beatyfikacja kard. Johna Henry’ego Newmana, konwertyty z anglikanizmu. Ks. Lombardi nie wykluczył też możliwości spotkania Ojca Świętego z ofiarami księży pedofilii, jak to już miało miejsce podczas innych papieskich podróży. Podkreślił jednak, że wymaga to atmosfery dyskrecji.