Obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II - przede wszystkim w internecie

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 27.04.2020 18:48

Msze św. w Wadowicach i sanktuarium św. Jana Pawła II, pokaz laserowy i wspólne śpiewanie "Barki" - w ten sposób uczcimy 100. urodziny Karola Wojtyły. Wydarzenia będą transmitowane w internecie.

Obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II - przede wszystkim w internecie Henryk Przondziono /Foto Gość W Wadowicach odwołano większość wydarzeń jubileuszowych.

Ze względu na pandemię plan uroczystości został zredukowany. Wiele wydarzeń odwołano, część przeniesiono do internetu.

W papieskich Wadowicach z okazji jubileuszu miały się odbyć m.in. zjazd szkół Jana Pawła II z całej Polski, koncert orkiestr dętych, zawody sportowe i biesiada. W wydarzeniach miały wziąć udział tysiące osób, w tym oficjalne delegacje i młodzież z Portugalii, Niemiec, Węgier i Włoch.

- Gmina Wadowice do obchodów przygotowywała się długie miesiące wspólnie z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, wadowickimi parafiami, szkołami i różnymi organizacjami - mówi Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu.

Wiadomo, że w bazylice Ofiarowania NMP w rodzinnym mieście K. Wojtyły zostanie 17 maja odprawiona Msza św., w której będzie można wziąć udział dzięki transmisji.

Wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zachęca, by 18 maja o 17.00 zatrzymać się na chwilę, aby wspólnie zaśpiewać "Barkę" w podziękowaniu za dar życia Karola Wojtyły. "Od Bałtyku po Tatry niech brzmi pieśń oazowa w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II" - piszą organizatorzy wydarzenia na Facebooku. "Barka" ma zabrzmieć w domach, na balkonach, w kościołach - oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Papieskie muzeum pracuje też nad innymi propozycjami obchodów urodzin swojego patrona online.

W Krakowie 18 maja zostanie odprawiona Msza św. w sanktuarium św. Jana Pawła II, również transmitowana.

Tego samego dnia na stronie internetowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II zostanie udostępniony pokaz laserowy, wykonany na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Na elewacji będzie można zobaczyć słowa papieża odnoszące się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku.

Podobną projekcję instytut umieścił na swojej stronie dzisiaj, z okazji 6. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

Do końca kwietnia zbierane są zgłoszenia do nagrania Litanii do św. Jana Pawła II. Można je wysyłać na adres e-mail: 100leciejp2@diecezja.pl. Z przesłanych materiałów stworzony zostanie utwór, którego premiera odbędzie się 18 maja w mediach społecznościowych archidiecezji krakowskiej.