Wadowice. Uroczyste rozpoczęcie procesów kanonizacyjnych rodziców św. Jana Pawła II

md /BP AK

publikacja 01.05.2020 14:00

W bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach odbędzie się 7 maja pierwsza sesja trybunałów w procesach kanonizacyjnych Emilii z Kaczorowskich Wojtyły oraz Karola Wojtyły seniora.

Wadowice. Uroczyste rozpoczęcie procesów kanonizacyjnych rodziców św. Jana Pawła II Reprodukcja Adam Wojnar Portret ślubny rodziców św. Jana Pawła II.

Jak czytamy na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej, 7 maja "ukonstytuują się trybunały, których zadaniem będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga".

Postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów jest ks. Sławomir Oder, który był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.

Pierwszym sędzią trybunału jest abp Marek Jędraszewski, którego w procesach będzie reprezentował ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych. Promotorem sprawiedliwości będzie ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostanie także dwóch notariuszy - ks. Grzegorz Kotala i ks. Paweł Ochocki. Wszyscy członkowie trybunałów złożą przysięgę dochowania tajemnicy i wiernego wypełnienia powierzonego im zadania.

Pierwsza uroczysta sesja trybunałów odbędzie się o godz. 10.30 w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach w obecności wszystkich dziekanów archidiecezji krakowskiej. Po formalnym rozpoczęciu procesu abp Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. o pomyślny jego przebieg i łaski za wstawiennictwem sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów.

Wydarzenie będzie transmitowane przez media archidiecezji krakowskiej.