Kard. Nycz: Wchodzimy do polskiej owczarni przez bramę uczciwości, troski o człowieka i dobro wspólne

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 03.05.2020 14:01

W bazylice archikatedralnej w Warszawie modlono się w intencji Polski i Polaków, także tych mieszkających za granicą.

Msza św w intencji Polski w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Archiwum TVP Msza św w intencji Polski w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W bazylice archikatedralnej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. w intencji Polski i Polaków, z okazji przypadającej  229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przy ołtarzu towarzyszyli mu: biskup polowy WP Józef Guzdek oraz bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Jak co roku 3 maja na Eucharystii w bazylice na Starym Mieście obecni byli: prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, parlamentu, środowiska samorządowców, harcerzy.

W homilii, nawiązując do obchodzonej  dzisiaj w Kościele Niedzieli Dobrego Pasterza, kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że Jezus jest jak dobry pasterz, który swoje owce zna, karmi je, troszczy się o nie i prowadzi je tam, gdzie mogą żyć w obfitości.

- Dzisiejsze czytania przypominają nam o tym, że Jezus jest też bramą swojej owczarni i kto chce do niej wejść, ten wchodzi przez Niego. Każdy, kto nie wchodzi przez bramę - mówi Jezus - jest złodziejem i rozbójnikiem. To są bardzo mocne słowa, które Jezus powiedział, kiedy mówił o swoim Kościele - podkreślił metropolita warszawski, wskazując, że na progu bramy jest chrzest, włączający do wspólnoty wierzących, do owczarni Jezusa.

W uroczystej Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.   Archiwum TVP W uroczystej Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

- Wchodzimy do naszej polskiej owczarni przez bramę uczciwości, troski o człowieka i dobro wspólne, przez bramę służby, poszanowania praw człowieka. Wchodzimy przez tę bramę tak, jak mówi dziś Jezus, a nie wdzieramy się inną drogą - podkreślił kard. Nycz. - Dźwigamy dzisiaj odpowiedzialność za ojczyznę i za fundamenty, na których ona jest zbudowana. Jesteśmy ludźmi wiary, dlatego powinniśmy wiedzieć, że nie wszystko w życiu zależy od człowieka i od jego geniuszu. Ostatnie tygodnie uczą nas o tym w sposób niezbity. Wierzymy w Boga, w Jego opatrznościowe czuwanie nad każdym człowiekiem, ludzkością, światem - dodał.

Kardynał zaznaczył, że każdy jest powołany do wejścia do owczarni Jezusa, ale też do tego, żeby być w niej pasterzem dla innych.

- Nie tylko kapłani, ale także chrześcijańscy rodzice uczestniczą w pasterskiej misji Kościoła, gdy troszczą się o owczarnię domowego Kościoła. Wszyscy, którym powierzono wychowanie młodego człowieka, nauczyciele, wychowawcy, przynależą do misji pasterskiej Jezusa. Należą do niej również powołani do troski o dobro wspólne ojczyzny, państwa. To wielka godność dla katolika, który także z tych motywów realizuje swoje życie, angażując się w działalność społeczną, polityczną, na poziomie państwowym czy lokalnym - mówił kard. Kazimierz Nycz.

Kardynał przypomniał, że w dniu obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, modlitwy za Polskę i Polaków, także tych mieszkających za granicą, pamiętamy o szczególnym zawierzeniu naszej ojczyzny Matce Bożej, ponowionym dzisiaj przez biskupów na Jasnej Górze.

- Kiedy śpiewamy psalm "Pan jest moim pasterzem, niczego mi nie braknie" to te słowa dodają nam otuchy, że mamy pasterza, przy którym możemy czuć się pewnie. Po ludzku chcemy Panu Bogu powiedzieć, że jednak w tych dniach, tygodniach i miesiącach czegoś nam brakuje. Ten lęk, to jakieś niespełnienie, ograniczenie są po ludzku bardzo usprawiedliwione. Dlatego tym bardziej wołamy "Pan mym pasterzem...", aby nie zwątpić - zaznaczył metropolita warszawski. Cytując słowa komunikatu Rady Stałej Episkopatu Polski z 27 kwietnia 2020 r., podziękował wszystkim, którzy niosą pomoc osobom chorym, zakażonym lub w inny sposób dotkniętych przez pandemię. Zaapelował o troskę o drugiego człowieka, o jego zdrowie, życie, "abyśmy w atmosferze solidarności pokonywali to trudne doświadczenie".

Przytoczył również fragmenty komunikatu odnoszące się do zbliżających się wyborów: "Apelujemy zatem do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne naszej Ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko, dotyczące wyborów prezydenckich. Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów. Prosimy, aby kierując się najlepszą wolą, w swoich działaniach szukali dobra wspólnego, którego wyrazem jest dziś zarówno życie, zdrowie oraz społeczny byt Polaków, jak i szerokie społeczne zaufanie do wspólnie wypracowanych przez lata procedur wyborczych demokratycznego państwa. W tej trudnej sytuacji, jaką przeżywamy,powinniśmy dbać o kultywowanie dojrzałej demokracji, ochronę państwa prawa, budowanie - mimo różnic - kultury solidarności".

Na zakończenie metropolita warszawski odmówił modlitwę papieża Franciszka do Maryi - Uzdrowienia Chorych.