W zgodzie z literą prawa

PAP |

publikacja 17.09.2010 12:39

W sprawie Ahmeda Zakajewa Polska będzie działać zgodnie "z prawem międzynarodowym i krajowym" - zapewnił w piątek prokurator generalny Andrzej Seremet w rozmowie ze swym rosyjskim odpowiednikiem Jurijem Czajką.

Jak powiedział PAP Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej, rozmowa telefoniczna odbyła się z inicjatywy strony rosyjskiej. "Pan prokurator Czajka wyraził przekonanie, że w Polsce będą przestrzegane wszystkie przepisy prawa międzynarodowego dotyczące ekstradycji" - powiedział Kujawski.

Według niego, Seremet złożył zapewnienie, że "wszystko stanie się zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym i krajowym".

"Będziemy działać nie pod wpływem czynników politycznych, ale zgodnie z literą prawa" - takie słowa Seremeta przekazała rosyjska agencja ITAR-TASS, relacjonując jego rozmowę z Czajką.

Jak przekazała rosyjska prokuratura, Seremet "oznajmił, że Prokuratura Generalna Polski działa i będzie działać w ścisłej zgodzie z przyjętymi zobowiązaniami, które określone są przez konwencje międzynarodowe, dwustronne umowy i porozumienia między Rosją a Polską".

Agencja ITAR-TASS podaje, powołując się na rosyjską prokuraturę, że ze swej strony prokurator Czajka "gwarantował, iż w przypadku ekstradycji Zakajewa do Rosji wszystkie jego prawa, jakie przewiduje prawo międzynarodowe, będą przestrzegane i zostanie wydana sprawiedliwa decyzja sądu".

Kujawski dodał, że podczas rozmowy poruszono też temat śledztwa w sprawie katastrofy w Smoleńsku. "Strona rosyjska przyjęła zaproszenie prokuratora generalnego RP do wizyty w Polsce rosyjskich prokuratorów, którzy przyjadą do naszego kraju w październiku" - dodał Kujawski.