Poręba Radlna: spotkanie Cenacolo

KAI |

publikacja 18.09.2010 15:47

We wspomnienie św. Stanisława Kostki - patrona młodzieży, biskup tarnowski Wiktor Skworc odprawił Mszę św. w ośrodku Cenacolo w Porębie Radlnej koło Tarnowa i spotkał się z młodymi mężczyznami, którzy walczą z narkomanią i alkoholizmem. We wspólnocie przebywa 24 mężczyzn m.in. z Polski, Słowacji, Chorwacji, Ukrainy.

Do Poręby Radlnej przyjechali także członkowie Wspólnoty z Jastrzębia-Zdroju i Giezkowa k. Koszalina.

Biskup w homilii powiedział, że „każdy powinien iść za głosem powołania, nawet, jeśli kiedyś zbłądził, może wrócić do wieczernika, gdzie dzieją się sprawy najważniejsze, gdzie Chrystus daje siebie człowiekowi i uczy postawy służby”.

Ordynariusz tarnowski mówił młodym ludziom, którzy walczą z nałogami, że są powołani do świętości.

„Niech w waszym życiu dokonuje się postęp; niech was Chrystus wyzwala i prowadzi ku prawdziwej wolności. Pamiętajcie o słowach św. Pawła – wszystko mogę w tym, który mnie umacnia! I Ty możesz – tylko nie opuszczaj wieczernika – trwaj w duchowej bliskości z Jezusem, jedynym Odkupicielem człowieka” - mówił bp Skworc.

Mężczyźni dużo się modlą i pracują. Prowadzą gospodarstwo, pracują w ogrodzie, pomagają też ludziom, ale nie dostają za to pieniędzy. Odzież, jedzenie, materiały budowlane otrzymują od ludzi dobrej woli.

Dom w Porębie Radlnej funkcjonuje od 2004 roku, wcześniej był to dom Wyższego Seminarium Duchownego, który został przekazany wspólnocie w użytkowanie.

Historia wspólnoty bierze swój początek w sercu siostry Elwiry, gdy jako czwarte z siedmiorga dzieci wychodziła z rodzinnego domu na ulice w poszukiwaniu swojego ojca alkoholika.

Siostra Elwira Petrozzi, która w 1983 roku założyła w Saluzzo we Włoszech pierwszy dom dla Wspólnoty, tłumaczy, że "Cenacolo" (z włoskiego "Wieczernik") oznacza bycie z Panem.

Bez tradycyjnej terapii, drogich leków, pieniędzy na leczenie ludzie wychodzą z narkotyków, alkoholu, hazardu, erotomanii, paraliżującej utraty wiary w sens życia. Na całym świecie powstają domy Wspólnoty Cenacolo. To fenomen, jeśli mówić o skuteczności jej metody - przyznają terapeuci. Ok. 80 proc. młodzieży, która skorzysta z pomocy Cenacolo, wychodzi z czynnego uzależnienia i startuje w normalne, dojrzałe życie już w nowym stylu.

Spotkanie z Bogiem, modlitwa, ewangelizacja, przebaczenie, praca i przyjaźń, dzielenie się, nauka języków obcych, zajęcia sportowe, muzyka, śpiew, taniec, teatr, pantomima, rękodzieło artystyczne, uprawy przypraw, warzyw, owoców - to terapia, w której wspólnota przywraca młodym ludziom sens istnienia.

Wspólnota ma w Polsce trzy domy w Giezkowie k. Koszalina, Jastrzębiu-Zdroju i w Porębie Radlnej k. Tarnowa.