Sosnowiec: Spowiedź w językach obcych

ks. Jarosław Kwiecień

publikacja 19.09.2010 16:48

Drugi rok „działalności” rozpoczął stały konfesjonał w centrum Sosnowca. Można w nim skorzystać z sakramentu pokuty niemal cały dzień. Od najbliższego tygodnia będzie się można wyspowiadać w niektóre dni także w języku angielskim, włoskim i francuskim.

Sosnowiec: Spowiedź w językach obcych Henryk Przondziono /GN

Stały konfesjonał w centrum Sosnowca, obok dworca PKP, gdzie krzyżują się także linie tramwajowe i autobusowe, był przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”.  – Księża w nim dyżurujący mają coraz mniej czasu wolnego – przyznaje ks. Paweł Nowak, który odpowiada za funkcjonowanie tego miejsca. - W drugim roku funkcjonowania księża będą dyżurować w dni powszednie od godz. 8.30 do 12.30 oraz od 15.00 do 18.00. W soboty dyżur trwa od 8.30 do 12.00 i od 17.00 do 18.00 – wylicza ks. Nowak. Sosnowiecki biskup, inicjator powołania do życia stałego konfesjonału podkreśla, że jest coraz większa potrzeba takiej posługi. – Ponieważ niektórzy ze spowiedników znają dobrze języki obce, teraz będzie się można wyspowiadać w środy między 15.00 a 16.30 na zmianę w języku angielskim lub włoskim, a w jeden z piątków w miesiącu po francusku – wyjaśnia bp Grzegorz Kaszak. Dodaje, że tutaj nikt się nie musi śpieszyć, nie przeszkadza też śpiew czy modlitwy odmawiane przez celebransów czy wiernych. Dokładne godziny i dyżury poszczególnych spowiedników można znaleźć co tydzień na stronie internetowej diecezji (www.diecezja.sosnowiec.pl) i w gablotce przed świątynią, która przez mieszkańców Sosnowcu jest nazywana „kościołkiem kolejowym”.

W ubiegłym roku szkolnym w sosnowieckim stałym konfesjonale spowiadało 64 księży. Coraz częściej penitentami są mieszkańcy ościennych miejscowości. – Do tej pory często słyszałem, że znajomi jeździli do spowiedzi np. do Katowic, teraz coraz częściej to nasi sąsiedzi korzystają z tej posługi w Sosnowcu – opowiada ks. Paweł Nowak. Od niedawna w świątyni znajduje się duży, wygodny, tzw. szafowy konfesjonał, gdzie zarówno penitenci, jak i spowiednicy mają możliwość zachowania większej dyskrecji. Przez cały dzień w kościele trwa też adoracja Najśw. Sakramentu. Nową formą pomocą dla penitentów tego potrzebujących będzie także telefon zaufania udostępniony przez Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu. Informacji będą udzielać potrzebującym spowiednicy.