Papież odwiedził Oratorium w Birmingham

KAI |

publikacja 19.09.2010 19:17

Po zakończeniu Mszy św. beatyfikacyjnej kard. Jana Henryka Newmana, której Benedykt XVI przewodniczył w Cofton Bark w Birmingham, papież udał się z prywatną wizytą do Oratorium św. Filipa Nereusza. Tę położoną dziś na przedmieściach miasta placówkę założył nowy błogosławiony w połowie XIX w.

Pomnik kard. Newmana w Birmingham CLAUDIO ONORATI PAP/EPA Pomnik kard. Newmana w Birmingham

Papież wyruszył do Oratorium najpierw limuzyną a w samym mieście przesiadł się do papamobile. Na całej trasie oczekiwały go tysiące mieszkańców. Przed wejściem do Oratorium Ojciec Święty podszedł na chwilę do osób stojących po drugiej stronie ulicy. Następnie wszedł do budynku, by w ramach prywatnej wizyty odwiedzić tam pokój kard. Newmana, jego bibliotekę i poświęconą mu kaplicę. Wizyta trwała ponad 20 minut.

Po opuszczeniu ośrodka papież ponownie podszedł do zgromadzonych przed nim mieszkańców Birmingham, po czym limuzyną odjechał na obiad z biskupami Anglii, Walii i Szkocji w seminarium archidiecezji Birmingham w Oscott College. Po południu w tym samym miejscu Ojciec Święty wygłosi do biskupów okolicznościowe przemówienie, a następnie przejedzie na lotnisko w Birmingham, gdzie odbędzie się ceremonia pożegnania.

Urodzony w 1801 r. Jan Henryk Newman, po przejściu na katolicyzm, 9 października 1845 r. założył najpierw w Maryvale niedaleko Birmingham pierwsze oratorium filipinów (1846 r.). Szybko okazało się, że wybrane przez Newmana miejsce jest zbyt małe. Dlatego w 1849 r. teolog postanowił przenieść tę placówkę do ówczesnego centrum miasta, gdzie znajduje się ona do dziś.

Zachowały się oryginalne rękopisy dzieł Newmana, jak również jego bogata korespondencja, oceniana na 50 tys. listów. Ich edycja zajęła aż 50 lat, rozpoczęto ją bowiem w drugiej połowie lat 50. XX w. a zakończono w 2008 r. Przygotowywane są również do wydania niewydane dotychczas jego kazania, które zebrano w trzech tomach.

Na drugim piętrze budynku znajduje się słynna biblioteka kard. Newmana, na którą składa się 20 tys. książek, dokładnie posegregowanych tematycznie i opatrzonych eleganckimi okładkami.
John Henry Newman zmarł 11 sierpnia 1890 r. w Birmingham. Pochowano go na pobliskim cmentarzu w Rednal. Współbracia postanowili nie zmieniać niczego w pokoju kardynała, a licząc się z tym, że pewnego dnia może zostać wniesiony na ołtarze, odcięli mu pukiel włosów.

Decyzja ta okazała się o tyle ważna, że podczas ekshumacji zwłok kardynała 11 października 2008 r. okazało się, iż szczątki hierarchy nie zachowały się. Wbrew oczekiwaniom jego zwłoki złożono w trumnie nie ołowianej, lecz drewnianej, zaś teren cmentarza jest podmokły, co przyspieszyło rozkład zarówno ciała, jak i samej trumny. Odnaleziono jedynie jej mosiężne uchwyty i drewniane fragmenty. Elementy te umieszczono w ołtarzu kaplicy nowego błogosławionego przy oratorium w Birmingham. W samej kaplicy znalazła się także odnaleziona w oratorium oryginalna bulla nominacyjna, w której Leon XIII obdarza Newmana godnością kardynalską. W zakrystii zaś zobaczyć można oryginalne zapiski hierarchy, dotyczące sprawowania Mszy św. i zachowywania obowiązujących ówcześnie postów.

Obecnie w oratorium pracuje sześciu kapłanów, w tym jeden Polak. W niedzielnych Mszach św. uczestniczy średnio 800 osób. Pusty budynek po szkole katolickiej ma zostać zamieniony na archiwum i centrum pielgrzymkowe.