Dalajlama we Wrocławiu

PAP |

publikacja 22.09.2010 12:41

Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetańczyków przyleciał w środę do Wrocławia, gdzie spędzi dwa dni. Wrocław to jedyne miasto w Polsce, które odwiedzi podczas jesiennego pobytu w Europie. Stolicę Dolnego Śląska wybrał spośród 85 innych miast.

Dalajlama we Wrocławiu Adam Hawałej/PAP/EPA Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetańczyków przyleciał do Wrocławia

Swoją wizytę rozpocznie od zwiedzenia wystawy "Solidarny Wrocław", która powstała w związku z 30-leciem powstania w Polsce Solidarności. Później w Hali Stulecie dalajlama wygłosi wykład na temat solidarności. Wykład ma potrwać ok. godziny. Na spotkanie z duchowym przywódcą Tybetańczyków Urząd Miasta we Wrocławiu rozdał chętnym ponad 6 tys. wejściówek.

Jeszcze w środę duchowy przywódca prawdopodobnie odwiedzi Dzielnicę Czterech Świątyń, która podczas pierwszej wizyty we Wrocławiu w 2008 r. bardzo go zachwyciła. Spodobał mu się fakt - jak tłumaczył wtedy - że cztery wyznania, cztery świątynie funkcjonują obok siebie i nikomu to nie przeszkadza, nie prowadzi to do sporów na tle religijnym.

We Wrocławiu w ścisłym centrum znajdują się cztery świątynie: synagoga pod Białym Bocianem (ul. Włodkowica), należący do parafii ewangelicko-augsburskiej kościół Opatrzności Bożej (ul. Kazimierza Wielkiego), katolicki kościół św. Antoniego (ul. św. Antoniego) oraz cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (ul. św. Mikołaja).

Z kolei na 23 września, tj. w czwartek, zaplanowana została konferencja prasowa oraz spotkanie z młodzieżą we wrocławskim Teatrze Lalek.

Będzie to druga wizyta dalajlamy w stolicy Dolnego Śląska. W 2008 r. duchowny spotkał się we Wrocławiu z młodzieżą i wygłosił wykład na temat tolerancji. Odebrał wówczas tytuł honorowego obywatela Wrocławia "Civitate Wratislaviensi Donatus 2008".

Dalajlama XIV - Tenzin Gjaco - (istnieje także pisownia Tenzin Gyatso) jest głową państwa tybetańskiego i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie, w dzisiejszej chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" - kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów. Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat.

Pobierał nauki monastyczne w tybetańskich uniwersytetach buddyjskich. Władzę polityczną objął jako piętnastolatek w listopadzie 1950 r., w miesiąc po wkroczeniu armii chińskiej i zajęciu przez nią wschodniej części Tybetu. W rok później pod presją armii chińskiej ratyfikował 17-punktowe porozumienie z Chinami.

W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od 1960 r. jego siedzibą jest północnoindyjskie miasto Dharamśala w stanie Himaćal Pradeś. W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Dalajlama XIV był już w Polsce trzy razy - w 1993 r., 2000 r. oraz 2008 r.