Nominacje do nagrody TOTUS 2010

KAI |

publikacja 22.09.2010 16:28

Ogłoszono laureatów tegorocznej edycji nagród TOTUS 2010, przyznawanych w związku z Dniem Papieskim przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Wyróżnienia - w postaci statuetki oraz 50 tys. zł - przyznawane są w czterech kategoriach: za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, pracy charytatywnej, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz działalności medialnej dla upamiętnienia postaci bp. Jana Chrapka.

Nominacje do nagrody TOTUS 2010 Henryk Przondziono/ Agencja GN Statuetka TOTUS

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nominowano Magdalenę Bajer, publicystkę, przewodniczącą Rady Etyki Mediów. Przez wiele lat dziennikarka pracowała w rozgłośniach Polskiego Radia. Jest autorką reportaży literackich i cykli audycji m.in. „Źródła”, „Parada dyscyplin”, „Biesiada literacka” i „Rody uczone”, publikowanego również na łamach Forum Akademickiego. Jej ostatnią publikacją są „Blizny po ugryzieniu”, zawierające wspomnienia wybitnych uczonych z czasów reżimu komunistycznego. Nominowana została za odważne i konsekwentne kształtowanie wrażliwości moralnej, niezbędnej dla dialogu kultur w rozumieniu Jana Pawła II.

Ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik, poeta, pracownik Zakładu Teologii Dogmatycznej Uniwersytetu Śląskiego, członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej, autor 37 książek naukowych eseistycznych, nominowany został za ukazywanie głębokiej jedności między wiarą i kulturą, teologią i literaturą.

Ks. Jan Zieliński, od 1984 r. proboszcz w zabytkowym kościele pw. Św. Rocha w Brochowie (dziś pw. Św. Jana Chrzciciela) w woj. mazowieckim, w którym w 1810 r. został ochrzczony Fryderyk Chopin. Już na początku swojej pracy w parafii ks. Zieliński zaczął zabiegać o remont XVI-wiecznej świątyni, chcąc doprowadzić ją do stanu sprzed zniszczeń z czasów wojen światowych. Zwracał się do wszelkich możliwych władz, włącznie z parlamentem. Efektem jego starań był remont przeprowadzony w latach 90. Niedawno, w ramach przygotowań do Roku Chopinowskiego, całkowitej rewitalizacji poddane zostało wnętrze kościoła. Nominowany za wieloletnią, pełną determinacji pracę na rzecz przywrócenia świetności powierzonemu jego opiece skarbowi kultury.

W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II", za długoletnią działalność w obronie życia nienarodzonych, stanowiącą czynną realizację myśli Jana Pawła II nominowany został prof. Bogdan Chazan - lekarz, naukowiec, działacz społeczny. Jest znakomitym ginekologiem i położnikiem, dyrektorem Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Św. Rodziny w Warszawie. Prowadził program „Promocja zdrowia matki i dziecka” finansowany przez Fundusz Rozwoju ONZ i rząd RP. Stworzył dokument „Poprawa opieki prenatalnej w Polsce”. W latach 1998-2001 jako Krajowy Konsultant ds. Ginekologii i Położnictwa działał m.in. na rzecz zapewnienia jak najlepszych warunków obrony nienarodzonych. Obecnie pracuje nad intensywnym rozwojem naprotechnologii w Polsce.

W tej samej kategorii za wieloletnią, konsekwentną promocję myśli Jana Pawła II w środowisku wydawniczym nominowano Wydawnictwo "Znak". Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” powstał w 1959 r. jako świeckie wydawnictwo związane z Kościołem katolickim i, w późniejszym okresie, środowiskami opozycyjnymi. W czasach PRL publikował głównie literaturę katolicką i filozoficzną. Od 1962 r. do dziś wydawnictwo publikuje teksty Jana Pawła II (wcześniej Karola Wojtyły) oraz wartościowe pozycje dotyczące jego osoby, dzieła i myśli (m.in. „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, książki George’a Weigela, encykliki i inne dokumenty). Obecnie oficyna publikuje ok. 150 pozycji rocznie i zalicza się do grupy najbardziej prestiżowych wydawnictw w kraju.

Zespół redaktorów serii „Dzieła Zebrane Jana Pawła II” Wydawnictwa M nominowano za pierwszą na świecie serię obejmującą wszystkie najważniejsze dokumenty, przemówienia i homilie, które głosił Ojciec Święty. XVI-tomowa edycja zawiera całość nauczania Jana Pawła II. Wypowiedzi i dokumenty w każdym tomie ułożone są chronologicznie i poprzedzone wstępami wybitnych specjalistów z danej dziedziny. Ponadto zamieszczony na końcu każdego tomu indeks umożliwia łatwy dostęp do poruszanych zagadnień.

W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” nominowano Centrum Formacji Świętorodzinnej Misjonarzy Świętej Rodziny w Bąblinie, które prowadzi rekolekcyjny program formacyjny na bazie charyzmatu Zgromadzenia. Jego celem jest ratowanie człowieka i jego powołania do życia w rodzinie. Formacja ma przebieg dwukierunkowy: na rzecz dojrzałości człowieka w swojej naturze oraz jego życia i funkcjonowania we wspólnocie rodzinnej. Nominowano je za wybitne zasługi w przygotowywaniu młodych ludzi do małżeństwa, a także prowadzenie „szkoły życia małżeńskiego” o charakterze formacyjno-terapeutycznym.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu nominowano za prawie tysiącletnią pracę dla dobra kultury polskiej, człowieka i Kościoła. W murach XI-wiecznego klasztoru funkcjonuje Benedyktyński Instytut Kultury „Chronić dobro”, prowadzący działania edukacyjne, kulturalne i rekolekcyjne. Odbywają się tam wystawy sztuki współczesnej i dawnej, koncerty, spektakle, widowiska poetycko-muzyczne, spotkania z ludźmi kultury, nauki i sztuki. Dla gości prowadzone są spotkania i warsztaty rozwojowe. W podziemiach znajduje się muzeum tynieckiego opactwa. Chętni mogą wziąć udział w rekolekcjach prowadzonych przez benedyktynów. W tym celu benedyktyni stworzyli specjalny Dom Gości.

Muzeum Powstania Warszawskiego nominowano za nowatorską w formie i atrakcyjną dla młodych ludzi edukację w zakresie historii i patriotyzmu.

W kategorii "TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach" nominowano Zespół redakcyjny programu „Familijna Jedynka” Polskiego Radia za wspieranie i promowanie rodziny przy jednoczesnym ukazywaniu nauczania Jana Pawła II. Program nadawany w niedzielne poranki oferuje wiele ciekawych audycji dla słuchaczy w każdym wieku, m.in. „Kalendarium historyczne”, „Abyś dzień święty święcił” - rozważanie słów niedzielnej Ewangelii, „Kochane życie” - odpowiedzi na listy słuchaczy, słuchowisko dla dzieci, „Ważne sprawy”, czyli rozmowy o bieżących wydarzeniach. Tematyka nawiązuje do informacji z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Program kończy Msza święta, transmitowana z kościoła Św. Krzyża w Warszawie.

„List - miesięcznik katolicki" nominowano za podejmowanie problematyki duchowości w sposób kompetentny i przystępny, za redagowanie magazynu atrakcyjnego pod względem formy i treści. "List" ukazuje się w Krakowie od 1984 r. i poświęcony jest odnowie życia religijnego. Każdy numer porusza jedno zagadnienie dotyczące wiary, np. końca świata, czytania Biblii, kar doczesnych i odpustów, aniołów, spowiedzi czy modlitwy. W zamierzeniu redakcji wydanie ma pełnić rolę przewodnika po wybranym temacie. W jego przedstawieniu pomaga piękna szata graficzna. Pismo unika polityki, jednocześnie zawarte w nim treści są wyważone i przemyślane. Regularnie czyta je ok. 20 tys. osób. Wydawcą jest Stowarzyszenie Ewangelizacji przez Media LIST, a redaktorem naczelnym Elżbieta Konderak.

Redakcja „Małego Gościa Niedzielnego" została nominowana za przedstawianie świata z perspektywy nauki chrześcijańskiej i nauczania Jana Pawła w całej jego różnorodności, nowoczesną formułę odpowiadającą percepcji dzieci i młodzieży oraz pomoc w katechezie i wychowaniu młodego pokolenia. "MGN" to od kilkunastu lat największe katolickie czasopismo dla dzieci i młodzieży. Ukazuje się w stutysięcznym nakładzie, skutecznie konkurując z innymi tytułami skierowanymi do tej grupy wiekowej. Tematem wiodącym miesięcznika jest wiara. W dalszej kolejności zajmuje się on kulturą, nauką, przyrodą i rozrywką. Unika moralizatorstwa, stawiając na wychowywanie przez ukazywanie piękna chrześcijańskich postaw. Historia „MGN" sięga 1926 r. Od 2003 r. jego redaktorem naczelnym jest Gabriela Szulik.

Z kolei cykl programowy „Lekcja religii” nominowano za budowanie ducha dialogu i współpracy z poszanowaniem wzajemnej autonomii i odrębności. Program jest produkowany przez Religia.tv i emitowany na tym kanale od jesieni 2009 r. Celem programu jest zaprezentowanie w sposób przystępny, ale równocześnie fachowy kompendium wiedzy i refleksji teologicznej na podstawowe zagadnienia związane z fenomenem religii we współczesnym świecie, a tym samym wypełnienie luki w zakresie braku systematycznej i pozakatechetycznej edukacji religijnej. Program codziennie prezentuje w krótkiej formie przesłanie głównych wyznań chrześcijańskich i religii monoteistycznych. Służy nie tylko jako „telewizyjna” encyklopedia religii, ale również uczy zrozumienia i szacunku.

Za promowanie dobrych wartości i dostarczanie intelektualnych doświadczeń społeczności lokalnej Śląska nominowano Radio eM. Regionalna rozgłośnia radiowa działająca na Śląsku, należy do archidiecezji katowickiej. Swoim zasięgiem obejmuje całe województwo śląskie, część małopolskiego i opolskiego. (ok. 5 mln osób). Koncesję na nadawanie otrzymało 15 lipca 1994 r. Obecna siedziba radia znajduje się w Katowicach. Oferta antenowa skupia się głównie na programach informacyjnych, społecznych, publicystycznych i kulturalnych. Radio współpracuje z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, przez co szereg jego audycji ma charakter głęboko teologiczny. Produkuje radiowe wersje powieści związanych tematycznie z Kościołem katolickim. Wspólnie z księgarnią św. Jacka zainicjowało wydawanie serii wydawniczej "Pisane z radieM".

Uroczysta gala nagród TOTUS 2010 odbędzie się w sobotę 9 października o godz. 16.00 na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie transmitować będą Program 2 TVP i TVP Polonia.