Kaczyński: Nie będę uczestniczył w pracach RBN

PAP |

publikacja 23.09.2010 14:52

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w czwartek PAP, że nie zamierza uczestniczyć w pracach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak tłumaczył, po "sprawie krzyża" nie uważa prezydenta Bronisława Komorowskiego za partnera do rozmowy.

Kaczyński: Nie będę uczestniczył w pracach RBN Bartłomiej Zborowski /PAP Prezes PiS Jarosław Kaczyński (w środku) na korytarzu sejmowym, 23 bm.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej, że najbliższe posiedzenie RBN odbędzie się w przyszłym tygodniu. Rzecznik SLD Tomasz Kalita poinformował w czwartek PAP, że zaproszenie na to posiedzenie otrzymał już szef Sojuszu Grzegorz Napieralski i wybiera się na nie. Według zaproszenia RBN zbierze się 29 września, w środę, o godz. 14.

Jarosław Kaczyński, również członek RBN, pytany w czwartek w Sejmie przez PAP, czy otrzymał zaproszenie na posiedzenie Rady, odpowiedział: "nie wiem, czy otrzymałem, ale na pewno się na nią nie wybieram".

Dopytywany, czy nie weźmie udziału tylko w najbliższym posiedzeniu, czy też w ogóle nie chce już brać udziału w pracach RBN, odpowiedział: "po sprawie krzyża ja nie uważam pana Komorowskiego za partnera do rozmowy".

Krzyż, upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej, ustawiony przed Pałacem Prezydenckim 15 kwietnia przez harcerzy, został w ubiegły czwartek - decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego - przeniesiony do pałacowej kaplicy.

Wcześniej przez wiele tygodni na Krakowskim Przedmieściu zbierała się grupa osób, która sprzeciwiała się usunięciu krzyża z tego miejsca. Docelowo krzyż znaleźć się ma w kościele św. Anny, co przewiduje porozumienie zawarte między prezydencką kancelarią, harcerzami i Kurią Warszawską. Politycy PiS krytykowali przeniesienie krzyża do pałacowej kaplicy. Prezes PiS mówił w jednym z wywiadów, że otwiera to "drogę do kwestionowania obecności krzyża w sferze publicznej".

RBN jest organem doradczym prezydenta; w jej skład wchodzą: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, szef MSZ Radosław Sikorski, szef MON Bogdan Klich, szef MSWiA Jerzy Miller oraz szefowie partii zasiadających w parlamencie: PO - Donald Tusk (szef rządu), PiS - Jarosław Kaczyński; PSL - Waldemar Pawlak (wicepremier i minister gospodarki) i SLD - Grzegorz Napieralski.