Jan Paweł II – Odwaga Świętości

KAI |

publikacja 23.09.2010 16:16

Powołanie każdego człowieka do świętości, ukazywane przez Jana Pawła II w jego życiu i nauczaniu, jest tematem jubileuszowego X Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie 10 października pod hasłem „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”.

Jan Paweł II – Odwaga Świętości Henryk Przondziono Agencja GN

Program Dnia Papieskiego został zaprezentowany w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Głównym organizatorem jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jego dziesiąta edycja ma być jednym z etapów duchowego przygotowania wiernych do beatyfikacji Jana Pawła II. W kraju i zagranicą Polacy będą się modlić o rychłe wyniesienie Papieża-Polaka na ołtarze.

„Jan Paweł II łączy nas, Polaków, we wspólnej modlitwie, jak kiedyś podczas pielgrzymek. Włączenie się w przeżywanie Dnia Papieskiego powinno być potrzebą serca oraz obowiązkiem każdego Polaka” – stwierdził ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Abp Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przypomniał, że początki Dnia Papieskiego przypadały na okres, gdy trwał jeszcze pontyfikat Jana Pawła II. – Miało to być dzieło na czas, gdy papieża zabraknie. Chcieliśmy się przygotować na to, by Ojciec Święty nie był zapomniany, niezależnie od tego ile lat upłynie od jego śmierci – powiedział metropolita warszawski.

Wyjaśniając hasło X Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”, ks. Dariusz Kowalczyk – członek Zarządu Fundacji „DNT” przypomniał, że w trakcie swojego pontyfikatu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze aż 1343 błogosławionych i 482 świętych. Wskazywał ich pod każdą szerokością geograficzną, w każdym narodzie, języku, powołaniu i zawodzie, w każdej rasie i wieku. W swej „promocji” świętych dawał dowód odważnej wiary w możliwą przemianę świata, niejednokrotnie odchodzącego od Boga – powiedział ks. Kowalczyk.

Sam papież nie bał się jawnego dążenia do świętości osobistej, czynił to zwyczajnie, prosto i niezwykle konsekwentnie. W swojej posłudze do świętości wzywał także każdego człowieka. – Wiele razy udowadniał, że jest ona najgłębszym pragnieniem ludzi, choć czasem zagłuszone ono było przez codzienne troski – dodał ks. Kowalczyk.

W niedzielę 3 października we wszystkich kościołach w Polsce odczytany będzie list pasterski Episkopatu Polski, zapowiadający X Dzień Papieski.

Centralne obchody rozpoczną się w środę 6 października o godz. 12.00 panelem dyskusyjnym w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Weźmie w nim udział przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” abp Kazimierz Nycz, a także przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Tematem rozważań będzie hasło X Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”.

W sobotę 9 października po południu na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, po którym nastąpi uroczysta gala Nagród TOTUS 2010, których celem jest promowanie osób i instytucji przypominających nauczanie Jana Pawła II.

Tego samego dnia o godz. 20.00 w TVP 1 orędzie na X Dzień Papieski wygłosi abp Kazimierz Nycz.

W niedzielę 10 października o godz. 9.00 w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie odprawiona zostanie Msza św., której po raz pierwszy przewodniczyć będzie nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Homilię wygłosi wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” abp Tadeusz Gocłowski. Msza będzie transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia.

O godz. 10.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Transmisję z Mszy obejrzą widzowie TVP Polonia.

O godz. 18.00, w kościele akademickim św. Anny w Warszawie abp Kazimierz Nycz razem z rektorami warszawskich uczelni wyższych będzie celebrował Mszę św. inaugurującą rok akademicki. O godz. 19.15 na placu przed świątynią odbędzie się „Apel Warszawy z Ojcem Świętym”, który poprowadzą stypendyści Fundacji „DNT” studiujący w Warszawie.

Ostatnim punktem programu obchodów centralnych będzie koncert „Jan Paweł II – Odwaga Świętości” o godz. 20.00 na placu przed kościołem św. Anny. Wezmą w nim udział znakomici polscy i zagraniczni artyści, m.in. Piotr Fronczewski, Lora Szafran, Ewelina Flinta, Grupo Quinteto Cubano i Małe Voo Voo. Podczas koncertu przypominane będą słowa Jana Pawła II o świętości.

W tegorocznej kampanii społecznej Dnia Papieskiego przygotowanej przez Fundację Świętego Mikołaja, obok kard. Karola Wojtyły zobaczyć będzie można kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Na konferencji w Warszawie podkreślano, że cała trójka żyła w takim okresie historii Polski, gdy obrona wiary i wartości chrześcijańskich wymagała szczególnej odwagi, związanej nawet z ryzykiem utraty życia.

Obchodom towarzyszyć będzie przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Od 8 do 15 października pieniądze do charakterystycznych biało-żółtych puszek zbierać będzie 100 tys. wolontariuszy w 250 sztabach w całym kraju.

Głównym organizatorem jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Powołana została przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako organizacja upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie papieskiego nauczania i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Zadania te są realizowane m.in. przez przyznawanie nagród TOTUS, prowadzenie programu stypendialnego dla niezamożnej uzdolnionej młodzieży ze wsi i małych miejscowości oraz organizację konkursów akademickich we współpracy z wyższymi uczelniami.