Lewicowy filozof: Kościół najbardziej atakowany

KAI |

publikacja 23.09.2010 20:28

Katolicyzm jest najbardziej atakowaną religią w Europie - twierdzi znany francuski filozof Bernard-Henri Lévy.

W wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „ABC” naukowiec, uważany za intelektualnego przywódcę tzw. nowej lewicy, wyraził też ubolewanie z powodu niesprawiedliwego oceniania Benedykta XVI. - Głos papieża jest niezwykle ważny. Jesteśmy bardzo niesprawiedliwi wobec tego papieża. Nie jestem katolikiem, ale uważam, że istnieją uprzedzenia, przede wszystkim zaś antykatolicyzm, który nabrał olbrzymich rozmiarów w Europie – powiedział Lévy.

Zauważył, że we Francji dużo mówi się o dewastowaniu cmentarzy żydowskich i muzułmańskich, ale nie dostrzega się, iż „na porządku dziennym są profanacje grobów katolików”. – Istnieje we Francji rodzaj antyklerykalizmu, który nie jest zdrowy. Mamy prawo krytykować religie, ale najbardziej atakowaną z nich jest dziś religia katolicka – powiedział.

Według niego katolicyzm doświadcza więcej ataków niż islam. – Muzułmanie się bronią na płaszczyźnie intelektualnej, katolicy znacznie mniej – uważa Lévy, który opowiada się za budową meczetu w pobliżu Strefy Zero w Nowym Jorku i sprzeciwia noszeniu burek przez muzułmanki.