Kazimierz Szałata laureatem Nagrody Akademii Francuskiej

KAI |

publikacja 27.09.2010 10:59

Doktor Kazimierz Szałata z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otrzymał tegoroczną Nagrodę Akademii Francuskiej. Polaka wyróżniono za działalność formacyjną, naukową i charytatywną.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 25 września podczas Międzynarodowego Kongresu Raoula Follereau w Paray le Moniale. Jak głosi uzasadnienie, polski naukowiec otrzymał ją za „całokształt pracy formacyjnej, naukowej i charytatywnej, która w wielorakich inicjatywach dr. Szałaty przejawia się jako spójna, konsekwentna całość”.

Dr Szałata jest absolwentem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Wykłada filozofię, etykę i bioetykę w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Od lat związany jest z Międzynarodowym Centrum Formacji Chrześcijańskiej i Międzynarodowym Uniwersytetem Nauki Kościoła (AIESC).

Był uczestnikiem i organizatorem wielu konferencji naukowych i formacyjnych z filozofii, etyki i bioetyki. Od 1995 r. jest prezesem Fundacji Polskiej Raoula Follereau oraz fundatorem Union Internationale des Association Raoul Follereau, która koordynuje pracę ośrodków pracujących w ramach walki z trądem, analfabetyzmem i ubóstwem.

Ponadto jest założycielem i kierownikiem Konwersatorium Etyki „Medycyna na miarę Człowieka”. Zainicjował Misyjne Apostolstwo Niepełnosprawnych Dzieci, zorganizował wiele akcji na rzecz najbardziej potrzebujących zarówno w Polsce, jak i w krajach misyjnych.

Podczas uroczystości zaprezentowano również francuską edycję książki „La mission de la Peite Ania”, opowiadającej o niezwykłej historii Ani Szałaty – córki laureata.

Akademia Francuska (Académie Française) to najstarsze towarzystwo naukowe w Europie powołane w 1635 r. przez Kardynała Richelieu za czasów panowania Ludwika XIII. Akademia liczy zawsze 40 członków powołanych spośród najwybitniejszych przedstawicieli Kościoła, naukowców, artystów, lekarzy i literatów na dożywotnią kadencję. Po śmierci jednego z członków Akademia wybiera godnego następcę. Powołanie do Akademii jest najwyższym zaszczytem, jakiego można dostąpić we Francji.