Abp Martyniak o „krzyżu smoleńskim"

KAI |

publikacja 27.09.2010 11:37

W przeddzień święta Podwyższenia Życiodajnego Krzyża Świętego abp Jan Martyniak, greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski przewodniczył Boskiej Liturgii w soborze archikatedralnym św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.

Abp Martyniak o „krzyżu smoleńskim" Roman Koszowski/Agencja GN abp Jan Martyniak

W homilii uznał za słuszne rozwiązanie sprawy krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Udzielił również święceń diakonatu jednemu subdiakonowi.
Metropolita wskazał na krzyż jako drzewo życia, które jest drogowskazem dla wiernych. Stwierdził, że to właśnie w krzyżu Bóg wychodzi na spotkanie człowiekowi w akcie największej miłości.

- On stał się w pełni człowiekiem i przyjął na siebie wszystko co nas spotyka. Jak przyjął ciało to przyjął niewygody, cierpienia i śmierć, ale za tym wszystkim jest zmartwychwstanie – mówił abp Martyniak.

Odniósł się także do „krzyża smoleńskiego”, który został przeniesiony do kaplicy w pałacu prezydenckim. - Dobrze, że sprawa krzyża na Krakowskim Przedmieściu została rozwiązana. Ważnym jest fakt modlitwy ekspiacyjnej za zniewagi świętego krzyża. Krzyż jest czymś nadzwyczajnym, jest uobecnieniem Boga między nami, jest znakiem Zbawienia i nie można go instrumentalizować - stwierdził.

W czasie Eucharystii Arcybiskup Jan udzielił święceń diakonatu dla subdiakona Włodzimierza Kaczmara. 19 sierpnia 2010 roku przyjął niższe święcenia – subdiakonat w cerkwi Przemieniania Pańskiego w Jarosławiu. Jest to czwarty stały diakon dla archidiecezji przemysko-warszawskiej.

- Módlmy się aby Bóg dał nowemu diakonowi siły do spełnienia swoich diakońskich zadań, bo diakoni są dzisiaj Kościołowi potrzebni – powiedział metropolita.

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w kościołach wschodnich posługujących się w życiu liturgicznym kalendarzem juliańskim wspomina się 27 września. Na jego ustanowienie wpływ miały dwa wydarzenia: odnalezienie krzyża w IV w. oraz jego powrót z perskiej niewoli w VII wieku. W dniu Podniesienia Krzyża Świętego wierni są zobowiązani do zachowania ścisłego postu.