Haiti: Nie rozpoczęta odbudowa

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 27.09.2010 17:47

Na Haiti nie rozpoczęła się jeszcze odbudowa, mimo że od katastrofalnego trzęsienia ziemi minęło już 9 miesięcy – powiedział agencji FIDES nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Bernardito Auza zauważył, że nadal kontynuowana jest doraźna pomoc humanitarna, a na odbudowę przyjdzie jeszcze poczekać.

Haiti: Nie rozpoczęta odbudowa WSPAInternational / CC 2.0 Na prowizorycznych polach namiotowych mieszka ponad milion poszkodowanych, a ich liczba zamiast się zmniejszać, rośnie

Na prowizorycznych polach namiotowych mieszka ponad milion poszkodowanych, a ich liczba zamiast się zmniejszać, rośnie – powiedział watykański dyplomata. Rządowy projekt przesiedlenia 10 tys. Haitańczyków do zbudowanego od podstaw osiedla Corail zakończył się niepowodzeniem i ludzie powrócili do miasta.

Nuncjusz apostolski przyznał, że najlepsze efekty pracy z poszkodowanymi ma amerykańska agencja katolickiej pomocy humanitarnej. Catholic Relief Services (CRS) buduje prowizoryczne domy w miejsce zawalonych. Jej pomoc jest szybka i skuteczna, a co najważniejsze ludzie wracają do swoich dzielnic i dokładnie tam, gdzie dotychczas mieszkali – zauważył abp Auza. Przyznał, że kraj oczekuje listopadowych wyborów powszechnych (lokalnych, parlamentarnych i prezydenckich), ponieważ do odbudowy zrujnowanego kraju konieczna jest stabilność polityczna. Podobnie rzecz się ma z odbudową infrastruktury kościelnej. Wszystkie odbudowy są na etapie planowania.

Natomiast w Miami w Stanach Zjednoczonych odbyło się w dniach 24-25 września spotkanie katolickich hierarchów pochodzących z Haiti. Amerykańscy biskupi przedyskutowali sposoby pomocy dla tamtejszego Kościoła. Zdecydowano o powołaniu grupy nadzorującej prace budowlane i inżynieryjne. Komisja ma sprawować kontrolę nad projektami i odbudową infrastruktury kościelnej na wyspie.

Wszystkie nowopowstające na Haiti świątynie czy seminaria duchowne mają być odporne na klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi czy huragany. Zdecydowano też o przyspieszeniu realizacji tych projektów. Ma to być sygnałem dla miejscowej ludności, że życie wraca do normalności i że warto odbudowywać własny dom. Równolegle będzie kontynuowana rekonstrukcja domów prowadzona przez CRS. Amerykańcy biskupi ponowili obietnicę złożoną Haitańczykom, że zaangażowanie katolickich instytucji w odbudowę zniszczeń będzie wieloletnie i że obietnice złożone przez Kościół będą dochowane. Przy niedorozwoju struktur państwowych i patologicznych rozmiarach korupcji Kościół katolicki jest dla wielu Haitańczyków źródłem nadziei – podkreślają uczestnicy konferencji w Miami.