Darmowa żywność dla 800 mln ludzi w Indiach przez kolejne pięć miesięcy

PAP |

publikacja 01.07.2020 06:35

W przemówieniu telewizyjnym premier Indii Narendra Modi zapowiedział przedłużenie do listopada rządowego programu darmowej żywności dla 800 milionów najbiedniejszych obywateli w czasie epidemii koronawirusa.

Darmowa żywność dla 800 mln ludzi w Indiach przez kolejne pięć miesięcy AJ Photographic Art / CC 2.0

"Rząd przekaże darmowe racje żywnościowe 800 milionom biednym braciom i siostrom przez pięć miesięcy. Każdy członek rodziny otrzyma 5 kg zboża lub ryżu. Oprócz tego, każda rodzina otrzyma kilogram soczewicy na miesiąc za darmo" - powiedział premier Modi w telewizyjnym orędziu.

Szef rządu podkreślił, że darmowa żywność jest rozdawana już od trzech miesięcy. Łączny koszt przekazywania żywności przez osiem miesięcy wyniesie ok. 20 mld USD.

"Można powiedzieć, że darmowe racje otrzyma populacja 2,5 razy większa od tej w USA, 12 razy większa od Wielkiej Brytanii i dwa razy większa niż w UE" - dodał Modi.

Rząd premiera Modiego jest krytykowany przez opozycję za wprowadzenie surowej ogólnokrajowej kwarantanny, w czasie której miliony ludzi straciły pracę w miastach. Opozycja krytykuje również nieefektywny system dystrybucji żywności.

Premier Bengalu Zachodniego Mamata Banerjee zapowiedziała darmową żywność w tym stanie do czerwca 2021 r. "Rządowy program racji powinien zapewnić żywność dla każdego z 1,3 mld osób w kraju" - powiedziała dziennikowi "The Indian Express" Banerjee tuż po przemówieniu premiera Indii.