Wyznania watykańskich bankierów

PAP |

publikacja 30.09.2010 16:50

Prezes watykańskiego banku IOR Ettore Gotti Tedeschi i dyrektor generalny Paolo Cipriani zostali w czwartek przesłuchani przez prokuraturę w Rzymie w związku ze śledztwem w sprawie przeoczeń w stosowaniu reguł o walce z praniem brudnych pieniędzy.

Rzym, Bazylika św. Piotra Andrzej Macura Rzym, Bazylika św. Piotra

"To my poprosiliśmy o to, by nas przesłuchano, i dokonano tego zgodnie z regułami" - oświadczył prezes IOR (Instytutu Dzieł Religijnych) po kilkugodzinnym przesłuchaniu.

Odnosząc się do zarzutów dotyczących nieprawidłowości w przelewach z konta w watykańskim banku na rachunki we frankfurckim oddziale J.P Morgan oraz włoskim banku Fucino, Gotti Tedeschi powiedział: "doszło do nieporozumienia, które zamierzamy wyjaśnić sędziom".

Watykan na wiadomość o objęciu śledztwem kierownictwa banku wyraził zdumienie tą inicjatywą włoskiej prokuratury i zapewnił o swym zaufaniu do prezesa i dyrektora generalnego. Symbolicznie potwierdził to również sam papież Benedykt XVI, który w niedzielę przyjął Ettore Gotti Tedeschi na krótkiej audiencji. Gest ten źródła watykańskie zinterpretowały jako udzielenie wsparcia prezesowi IOR.