Gdy spotkasz misia

pie

publikacja 17.07.2020 18:00

Zaczyna się weekend, więc plecak na plecy i ruszamy na szlak. Nagle stajemy jak wryci. Na ścieżce, tuż przed nami, stoi... niedźwiedź.

Gdy spotkasz misia pixabay

Takie historie, choć stosunkowo rzadkie, zdarzają się jednak każdego roku. Nieodpowiednie zachowanie turystów, w obliczu takiej sytuacji, może skończyć się tragicznie. Przygotowując się do górskiej wyprawy, ale także do leśnych eskapad, dobrze jest poznać kilka zasad do zastosowania w chwili bliskiego spotkania ze zwierzęciem.

Obecnie coraz częściej spotykamy dzikie zwierzęta w parkach, na szlakach turystycznych, a nawet w pobliżu ludzkich siedzib. - Dzieje się tak dlatego, że człowiek pozostawia tam resztki jedzenia, których zapach wabi zwierzęta - tłumaczy Kazimierz Nóżka, leśniczy z Nadleśnictwa Baligród. - Z czasem zwierzę zaczyna kojarzyć takie miejsca z łatwo dostępnym pożywieniem, gdzie może regularnie coś smacznego znaleźć. Jeśli jest to śmietnik lub wiata na szlaku, łatwiej tam o bliskie spotkanie z dzikiem, wilkiem czy niedźwiedziem.

Aby takie spotkanie było bezpieczne i nie zakończyło się tragedią dla turystów, należy zachować kilka podstawowych zasad. Jedną z nich jest odpowiedni dystans. Kiedy spotkamy zwierzę, które przed nami nie ucieka, nie podchodzimy blisko, nie robimy zdjęć, nie mówiąc już o głaskaniu. To samo dotyczy rannych czy młodych osobników. Choć wzbudzają naszą czułość i zainteresowanie, musimy wiedzieć, że w pobliżu na pewno znajdują się ich rodzice. Czasami matka może zareagować agresywnie, widząc w zbliżającym się człowieku wroga. W momencie bliskiego spotkania z drapieżnikiem nie należy uciekać, ale oddalić się w sposób cichy i spokojny. Jeśli jednak widzimy, że zwierzę ruszyło za nami i mu nie uciekniemy, lepiej położyć się w pozycji skulonej na ziemi, twarzą do dołu, i plecakiem albo torbą zabezpieczyć głowę.

Przeczytaj także: W najnowszym "Gościu": Czas sklejania

W najnowszym (29/2020) numerze "Gościa Niedzielnego" Anna Leszczyńska-Rożek zebrała potrzebne informacje potrzebne turystom udającym się na łono natury. Jeśli więc chcecie wiedzieć, co jeszcze zrobić, jeśli na trasie spotkacie burego misia, dzika czy biwakującego żubra, a także jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w lesie i jak się przed nimi chronić, przeczytajcie koniecznie tekst "Oko w oko z dzikim zwierzęciem".

TUTAJ zobaczysz przegląd całego wydania

Zapraszamy do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.

Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że zalogowani użytkownicy będą mogli uzyskać zupełnie za darmo dostęp nawet do 10 naszych płatnych artykułów. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy. Zapraszamy.

Gość Niedzielny W najnowszym Gościu Niedzielnym nr 29/2020