Hiszpania: Kościół modli się za ofiary pandemii

VATICANNEWS.VA |

publikacja 26.07.2020 19:00

Data nie jest przypadkowa. 26 lipca przypada liturgiczne wspomnienie Joachima i Anny, rodziców Matki Bożej i patronów dziadków. To właśnie osoby starsze stanowią główną grupę ofiar koronawirusa.

Hiszpania: Kościół modli się za ofiary pandemii EPA/CATI CLADERA W każdej diecezji w Hiszpanii, w niedzielę 26 lipca, miejscowy ordynariusz odprawił Mszę w intencji osób, które zmarły podczas pandemii

W każdej diecezji w Hiszpanii, w niedzielę 26 lipca, miejscowy ordynariusz odprawił Mszę w intencji osób, które zmarły podczas pandemii. Według danych hiszpańskiego ministerstwa zdrowia liczba zgonów wynosi 28.432. Jednak według innych źródeł z powodu koronawirusa zmarło ok. 45 tys. osób, głównie w podeszłym wieku.

"Nie wystarczy patrzeć w przeszłość, choćby niekiedy była bardzo bolesna, ale trzeba myśleć o przyszłości. Nie powinniśmy nigdy zapomnieć słów papieża Franciszka o tym, że społeczeństwo, które porzuca osoby starsze i lekceważy ich mądrość jest społeczeństwem chorym i bez przyszłości, ponieważ brakuje mu pamięci - przypominają hiszpańscy biskupi. - Tam, gdzie nie ma szacunku, uznania i poszanowania dla osób starszych, tam nie może być przyszłości dla młodych. Z tego powodu należy uniknąć zerwania więzi pokoleniowych pomiędzy dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi".

Dzisiejszy dzień, ustanowiony przez Radę Stałą Episkopatu Hiszpanii, jest również podziękowaniem personelowi medycznemu i wolontariuszom za to, co zrobili dla osób starszych, szczególnie w domach pomocy społecznej. Biskupi zachęcają także do jedności i braterskiego wsparcia wobec kryzysu społecznego i ekonomicznego, który wywołał COVID-19.