"Wielki Wybuch" otworzy Centrum Nauki Kopernik

PAP |

publikacja 07.10.2010 15:28

"Wielki Wybuch" - multimedialny, plenerowy spektakl w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke uroczyście zainauguruje działalność warszawskiego Centrum Nauki Kopernik (CNK). Pierwszy pokaz odbędzie się 5 listopada. Od tego momentu będzie można również zwiedzać budynek CNK.

"Wielki Wybuch" otworzy Centrum Nauki Kopernik PAP/Paweł Kula Warszawa, 07.10.2010. Brytyjski reżyser i scenarzysta Peter Greenaway (C) i jego żona Saskii Boddeke (P) oraz dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer (L) podczas konferencji prasowej Centrum Nauki Kopernik poświęconej otwarciu Centrum oraz inaugurującemu je widowisku "Wielki Wybuch"

"Wielki Wybuch" to godzinna opowieść przedstawiona na tle elewacji Centrum, na którą złożą się efekty świetlne, projekcje, animacje i występy na żywo oraz elementy filmu. Szczegóły dotyczące spektaklu i wielkiego otwarcia CNK przedstawiono w czwartek podczas konferencji prasowej.

"Nasz projekt to intelektualne zagłębienie podstawowych pytań dotyczących powstania Wszechświata. Wybraliśmy kilka mitów o stworzeniu świata pochodzących m.in.: z Chin, Grecji, Nowej Zelandii czy Ameryki Południowej. Opowiemy historie zawarte w tych mitach, a jedną z nich będzie właśnie historia Wielkiego Wybuchu" - powiedziała Saskia Boddeke.

W dalszej części widowiska widzowie poznają historię nauki przedstawioną poprzez sylwetki wybitnych naukowców, ludzi kultury i myśli humanistycznej. Kolejnym elementem spektaklu będzie wielkie odliczanie od pierwiastka copernicum o liczbie atomowej 112 po wodór - o liczbie atomowej 1. Atrakcją widowiska będzie również spektakularny układ choreograficzny z udziałem 250 polskich tancerzy amatorów i profesjonalistów, wybranych przez reżyserów spektaklu.

"Dlaczego instytucja naukowa, jaką jest Centrum Nauki Kopernik rozpoczyna działalność wydarzeniem artystycznym? Ponieważ naukę postrzegamy jako część kultury. Otwierając Centrum, odwołujemy się do jednego z najpiękniejszych modeli, które stworzył ludzki mózg, czyli Wielkiego Wybuchu" - tłumaczył w czwartek dyrektor Kopernika Robert Firmhofer.

Zdaniem Greenawaya idea połączenia nauki i sztuki, która przyświeca twórcom CNK, zasługuje na uznanie. "Trzeba zasklepić przepaść, która powstała między sztuką a nauką. Leonardo da Vinci - często uważany za ostatniego, który w pełni rozumiał świat - wcale nie rozróżniał między światem nauki a sztuki" - powiedział reżyser.

Przewodniczący Rady Programowej CNK prof. Łukasz Turski podkreślił zaś, sztuka i nauka to komplementarne metody patrzenia na świat. "To fantastyczne, że w dniu otwarcia CNK będziemy mieli okazję zobaczenia historii wszechświata - nie za pomocą mędrca szkiełka i oka, ale w taki sposób, jak postrzegają go wielcy artyści" - ocenił.

Spektakl po raz pierwszy będzie można zobaczyć 5 listopada o godz. 19.30. Kolejne odbędą się 6 i 7 listopada.

Wstęp na widowisko jest bezpłatny, ale każdy, kto będzie chciał w nim uczestniczyć, musi się zarejestrować za pośrednictwem strony: www.wielkiwybuch.eu. Rejestracja rozpocznie się 15 października i potrwa do wyczerpania miejsc, jednak najpóźniej do 4 listopada, do godz. 15.

Bezpośrednio po pierwszym spektaklu Centrum Kopernik po raz pierwszy zostanie udostępniony szerokiej publiczności. W sobotę i niedzielę - 6 i 7 listopada - do Centrum będzie można wejść za darmo.

Budynek CNK to trzy kondygnacje o powierzchni blisko 20 tys. m kw. Już od listopada goście Centrum będą mogli przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalną galerię dla dzieci "Bzzz!".

W kolejnych miesiącach zostaną otwarte również galerie: Re:generacja, Teatr Robotyczny oraz umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu Park Odkrywców. W maju 2011 roku ruszy multimedialne planetarium.

Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.