To niemożliwe? Nie tutaj!

Marcin Jakimowicz

GN 34/2020 |

publikacja 20.08.2020 00:00

Lądujemy w pustynnych klimatach. Wokół palmy, dwa potężne lwy, Niewiasta depcząca węża i rozgrzane do czerwoności skały. Tym razem i na zewnątrz jasnogórskiego giganta panuje podobna temperatura. Najsłynniejsze polskie sanktuarium mimo pandemii przeżywa letnie oblężenie.

Jasna Góra to dom, bo tu jest Matka – mówią ojcowie (od lewej) Marcin Ciechanowski, Michał Legan i Piotr Stanikowski. roman koszowski /foto gość Jasna Góra to dom, bo tu jest Matka – mówią ojcowie (od lewej) Marcin Ciechanowski, Michał Legan i Piotr Stanikowski.

Błogosławiony Euzebiusz z Ostrzyhomia miał duchową wizję. Ujrzał wiele maleńkich płomyków, które łącząc się, tworzyły potężny ogień. Proroctwo się spełniło. Dziś, 750 lat po jego śmierci, we wszystkich paulińskich klasztorach trwa Rok Jubileuszowy. W czasie pandemicznego narodowego zamknięcia w transmitowanym z kaplicy Cudownego Obrazu Apelu Jasnogórskim uczestniczyło 10 tys. ludzi, a we Mszy Świętej – aż 2 mln. Dziś najpopularniejsze polskie sanktuarium przeżywa kolejne wakacyjne, pielgrzymkowe oblężenie.

To nie jest zbyt normalne

„Kto wziął ścierki od Matki Boskiej?” – słyszałem tu, gdy przygotowywałem artykuł o Jasnej Górze od kuchni. Pisałem o gigantycznym dworze Królowej ze świtą ponad setki mężczyzn w białych habitach. Wiele razy pisaliśmy o tym, że ten duchowy konglomerat ma wiele wspólnego z eremicką samotnością i spaloną słońcem pustynią. Czy w takim potężnym klasztorze można poczuć się jak w domu?

– Tak. Jasna Góra jest domem dlatego, że… mieszka tu Matka – uśmiecha się o. Marcin Ciechanowski, który od maja jest podprzeorem tego wielkiego klasztoru (pomaga o. Samuelowi Pacholskiemu, który rozpoczął swą posługę w Dniu Matki i na trzy lata przejął pieczęcie klasztoru. Został 131. przeorem klasztoru, którego pierwszy przełożony mianowany był już w 1382 roku). – Bez Niej byłoby to niemożliwe. Kto to widział: 110 facetów pod jednym dachem? To nie jest zbyt normalne… Bóg jednak sprawia, że niemożliwe staje się możliwe.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.